V sobotu 16. listopadu uvedlo německé Staatstheater Darmstadt ve světové premiéře pohádkový muzikál Timm Thaler, který vznikl v koprodukci s Městským divadlem Brno. Po fenomenálním úspěchu muzikálu Papežka, jenž režíroval Stanislav Moša v německém městě Fulda v roce 2011 a o rok později v Brně, se ředitel Městského divadla Brno vrací do Německa, aby zde opět uvedl zcela nový původní muzikál německých autorů, tentokrát Xaviera Naidoo, Markuse Heitze a Michaela Herbergera Timm Thaler (v překladu Prodaný smích).

Muzikál vznikl na motivy stejnojmenné knihy Jamese Krüsse, německého autora dětské literatury, který v roce 1968 získal za svoji práci Cenu Hanse Christiana Andersena. Kniha vyšla i u nás právě pod názvem Prodaný smích. Pohádkový příběh vypráví o chlapci, který je známý díky svému zvonivému smíchu. Aby získal bohatství, upíše se ďáblovi a výměnou za možnost vyhrát každou sázku na světě mu svůj smích prodá. Timm rychle bohatne, ale velmi brzy pochopí, že jeho smích byl nad veškeré zlato. Vydá se proto do světa hledat ďábelského cizince, aby od něj získal svůj smích zpátky a zažije tak mnohá dobrodružství.

Osudy chudého chlapce se zvonivým smíchem baví čtenáře po celém světě a v roce 1979 získaly na popularitě také díky německému televiznímu zpracování v třináctidílném seriálu. V roce 2002 se k příběhům vrátila německá televize znovu, tentokrát v animované podobě. Pro oblíbenost u německých dětí i pro krásný a silný námět se rozhodli autoři muzikálu převést příběh Jamese Krüsse do hudebně divadelní podoby. Hudbu složili Michael Herberg a Xavier Naidoo, který je podepsán spolu s Markusem Heitzem také pod libretem inscenace. S nabídkou režie oslovili Stanislava Mošu, který si do Darmstadtu přivezl choreografku Anetu Majerovou a hudebníka Igora Vavrdu, jenž se postaral o instrumentaci. Autorem scény a kostýmů je Mošův dlouholetý spolupracovník, německý výtvarník Christoph Weyers (v Brně např. Jekyll a Hyde, Papežka či Les Misérables).

V sobotu 16. listopadu se Timm Thaler za účasti svých autorů poprvé představil napjatým divákům na jevišti Großen Haus s kapacitou jednoho tisíce míst. Obecenstvo uchvátila nápaditá dynamická scéna, umožňující rychlé změny prostředí, hravé kostýmy, sborová taneční čísla a především žánrově různorodá hudba a napínavý a dojemný příběh. Výsledek usilovné práce autorů, realizačního týmu i herců odměnili diváci dlouhotrvajícím nadšeným potleskem ve stoje. Až do dubna 2014 má Staatstheater Darmstadt naplánováno celkem 21 repríz, z nichž jsou mnohá již zcela vyprodána. Čeští diváci se na pohádkový muzikál můžou těšit již v příští divadelní sezóně, kdy jej v Brně uvede Městské divadlo na jevišti Hudební scény.

Timm Thaler ovšem není jedinou aktuální prací Stanislava Moši v Německu. Na sklonku letošní divadelní sezony s týmem svých spolupracovníků, scénografem Jaroslavem Milfajtem a kostýmní návrhářkou Andreou Kučerovou, zamíří do Südthüringisches Staatstheateru v Meiningenu, aby zde nastudovali muzikál Willyho Russella Pokrevní bratři (Blutbrüder). Hudebního nastudování se ujme Gregor Rot, v hlavních rolích vystoupí například Mara Amrita, Evelyn Fuchs, Anja Lenssen, Anne Riemann, Ulrike Walther, Florian Beyer, L.B. Engel, Vivian Frey a řada dalších. Přestože meiningenské divadlo není u nás příliš známé, v Německu má vynikající zvuk. V dvacetitisícovém městě patří k vůbec největším “podnikům” s nejvyšším počtem zaměstnanců a zprostředkovává živou kulturu pro rozsáhlou správní oblast. Hraje činohry, opery, balety i operety a muzikály. Krom zmíněných Pokrevních bratrů, jejichž slavnostní premiéry proběhnou 11. a 13. července 2014 Südthüringisches Staatstheater Meiningen chystá vedle řady činoherních a operních titulů také lednovou premiéru Lehárovy operety Carevič.

Foto:

1-4) Staatstheater Darmstadt, Timm Thaler (snímky laskavě poskytlo MdB)
5) Südthüringisches Staatstheater Meiningen