Bude prý to pořádný trhák – alespoň to tvrdí producenti o nově natočeném filmovém muzikálu Nine, který měl 4. prosince 2009 premiéru v Londýně a do českých kin zamíří přesně o tři měsíce později. Divadelní verze muzikálu Nine vznikla v roce 1982 a po premiéře se z díla stal opravdový broadwayský hit. Dočkal se celkem 729 repríz, získal pět cen Tony Awards a v jeho hlavní mužské roli svého času exceloval mimo jiné i Antonio Banderas. Muzikál napsal Maury Yeston podle filmu Federica Felliniho 8½ – a právě Fellinimu vzdává Rob Marshall nynějším snímkem svou poctu.
Zmíněný Maury Yeston se do filmu 8½ bláznivě zamiloval už jako teenager a později, když už působil jako skladatel a hudební pedagog, dokonce vyrazil do Říma, aby od Felliniho osobně získal souhlas k divadelnímu přepracování.

Po úspěšném oscarovém muzikálu Chicago se režisér Marshall pouští do další velkolepé podívané. Excelentní taneční čísla a superhvězdná herecká sestava dominují nové filmové verzi proslulého brodwayského muzikálu Nine. Film nás zavede do italských Benátek, kde se režisér Guido Contini (Daniel Day Lewis) snaží dokončit svůj film. Čerstvému čtyřicátníkovi ale kazí radost nastupující krize středního věku a hlavně nedostatek inspirace. Navíc podléhá vlivu mnoha žen, které ho obklopují – matky (Sophie Loren), manželky (Marion Cotillard), milenky (Penélope Cruz), celoživotní múzy (Nicole Kidman), kostýmní výtvarnice (Judy Dench), módní redaktorky (Kate Hudson) a dalších…

Slavnostní premiéry v Londýně se zúčastnili nejen tvůrci filmu a jejich hvězdná sestava, ale také celé plejáda světových celebrit. Všichni chválili Marshallův režijní přístup, skvělý výběr herců i velkolepou show. Podle prvních kritik se režisérovi “podařilo ve filmu zachytit úžasnou atmosféru”. Producent Mark Platt říká:
“Nové zpracování Nine je překrásnou fantazií, která si hraje s reálnými nápady a emocemi. Marshall měl pro tento příběh úžasný základ, protože pochází z divadelního prostředí.“ Chválou nešetří ani sám autor jevištní verze Maury Yeston:
„Film je od muzikálu naprosto odlišný, ale na druhou stranu ve vás zanechává pocit, že má přesně to, do čeho jste se zamilovali u originálu – tedy duch a hlas. Dal jsme Robovi ve všem volnou ruku, protože jsem cítil, že musí všechny detaily zpracovat jinak, než je tomu na jevišti. A on nakonec přesně to udělal. Vždy jsem cítil velký vděk vůči Fellinimu, že mne nechal svůj film předělat, že mi věřil a respektoval mě. A teď mi Rob svým filmem vrací tento úžasný dar. Stejně jako Fellinimu,” dodává známý dramatik.
O role v Nine se ucházela celá řada slavných herců a hereček – neuspěly například Demi Moore ani Julietta Binocheová. „V tomto muzikálu chtěl hrát každý. Těžko byste v Hollywoodu hledali herečku, která by se o roli v Nine neucházela,“ tvrdí Nicola Kindmanová, která získala úlohu Claudie.

Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat: Podle očekávání již získal nový film čtyři nominace na Oscara od Americké filmové akademie – Penélope Cruz za nejlepší herečku ve vedlejší roli a dále za hudbu, kostýmy a výpravu.

NINE – MUZIKÁLOVÉ DRAMA
USA/Itálie 2009
Světová premiéra 4. prosince 2009
Česká premiéra: 4. března 2010

Režie: Rob Marshall
Hrají: Daniel Day-Lewis, Marion Cotillard, Nicole Kidman, Penélope Cruz, Judi Dench, Sophia Loren, Stacy Ferguson, Kate Hudson, Ricky Tognazzi, Giuseppe Cederna, Andrea Di Stefano a další.

Foto: Oficiální propagační snímky produkce filmu NINE