Andrew Lloyd Webber, jeden ze světově nejúspěšnějších současných muzikálových autorů, zkomponoval nové dílo. Jeho nový muzikál, který tentokrát napsal společně s textařem Donem Blackem, se bude jmenovat Stephen Ward. Pokud vám toto jméno nic neříká, vězte, že se jedná o “hlavního hrdinu” takzvané Profumovy aféry, která v roce 1963 otřásla doslova celou Velkou Británií. Scénář je dílem Christophera Hamptona.

Ústřední postavou muzikálu bude logicky Stephen Ward, chiropraktik, jenž se zapletl s profesionální společnicí Christinou Keelerovou, kterou následně představil tehdejšímu britskému ministrovi pro válečné záležitosti Johnu Profumovi. Keelerová ovšem zároveň udržovala intimní vztah i se sovětským námořním přidělencem v Londýně Evženem Ivanovem. Následná aféra ukončila Profumovu kariéru, zničila Warda a fascinovala celý národ. V padesát let starém příběhu tak zřejmě našli autoři zajímavé téma na muzikál, který prý bude plný špionážního napětí, sexu i politiky. Světová premiéra je naplánovaná na prosinec letošního roku v londýnském Aldwych Theatre.

Andrew Lloyd Webber (narozen 22.března 1948) je považován za nekorunovaného krále současného muzikálu. Velký úspěch zaznamenalo už jeho první muzikálové oratorium na biblické téma, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (prvotina The Likes Of Us se nedostala na veřejnost až do roku 2005), které napsal společně s Timem Ricem v roce 1968. Nesmrtelnost stejné autorské dvojici pak zajistil Jesus Christ Superstar, vyprávějící z pohledu Jidáše příběh posledních sedmi dnů Ježíše Nazaretského. Po fenomenálním úspěchu díla, které znamenalo přelom v celé muzikálové historii, zkomponoval Lloyd Webber nepříliš úspěšný muzikál By Jeeves, aby pak, opět společně s Ricem, přišli s Evitou, které potvrdila předcházející úspěch. Přestože se Lloyd Webber věnuje i další skladatelské činnosti, muzikály zůstávají těžištěm jeho práce. Z jeho dalších titulů vyjmenujme alespoň Cats, Starlight Express, The Phantom of the Opera, Sunset Boulevard, The Woman in White či nejnovější Love Never Dies. Je historicky prvním skladatelem, jemuž se hrály tři muzikály současně na newyorské Broadwayi a tři v londýnském West Endu. Ve své sbírce má ceny Tony Awards, Grammy, Emmy, Zlatý Globus i Oscara. V roce 1992 byl pasován na rytíře a za dalších pět let mu byl udělen doživotní šlechtický titul Lord.

Ilustrační foto: Archiv autora (Andrew Lloyd Webber a Aldwych Theatre)