Jako každoročně, i letos na přelomu února a března oznámilo Městské divadlo Brno dramaturgický plán příští divadelní sezóny. Ten je zejména muzikálovými příznivci očekáván s velkou netrpělivostí, neboť scéna z Lidické třídy patří už víc jak deset let k českým lídrům v oblasti hudebního divadla. Prozraďme tedy hned v úvodu, že i v sezóně s letopočtem 2015/16 čekají diváky čtyři pozoruhodné muzikálové tituly: Pískání po větru (Whistle Down the Wind) Andrewa Lloyda Webbera, čerstvý německý muzikál Prodaný smích (Timm Thaler), monumentální broadwayský Titanic a slavná maďarská rocková opera Evangelium podle Marie.

Novou sezónu ovšem, opět tradičně, zahájí MdB podzimní činoherní komedií. Tentokrát půjde o akční komediální detektivku Splašené nůžky autora Paula Pörtnera, ve které sami diváci určují průběh i samotný závěr inscenace. Realizace tohoto titulu přinesla vždy každému divadlu nadšené ohlasy. Režírovat bude Mikoláš Tyc, premiéra je naplánovaná na 12. září 2015.

Na Hudební scéně rozšíří režisér Petr Gazdík repertoár o další dílo muzikálového krále Andrewa Lloyda Webbera, z jehož dílny Brňané viděli už Jesus Christ Superstar, Evitu nebo Kočky. Mysteriózní muzikál Pískání po větru je příběhem muže, který je dětmi z malé vesnice považován za Ježíše Krista, současně je však hledán policí coby uprchlý vrah. Prolínání magického světa dětí s realitou dospělých dodává tomuto muzikálu na naléhavosti, své publikum uchvacuje silou metaforického příběhu a úžasnou hudbou. Premiéra se uskuteční 17. října 2015.

Po uvedení komedie Williama Shakespeara Benátský kupec před dvěma lety přináší dramaturgie MdB další titul tohoto mistra slova. Jeho tragédie Král Lear je považována za vrcholné dílo, jež nabídne obrovskou hereckou příležitost pro populárního Boleslava Polívku, který bude pod režijní taktovkou Stanislava Moši v Městském divadle opět hostovat, a to od 7. listopadu 2015.

Jako tradiční zábavné silvestrovské představení přichází crazy komedie Červené komety v režijním provedení Stanislava Slováka. Autoři Andreas Sauter a Bernhard Studlar nám předkládají příběh, odehrávající se na pozadí předvánočního a vánočního šílenství, které je ještě znásobeno únosem rodinného mazlíčka, obtloustlého kocoura Leopolda! Jedná se o jednu z nejlepších komedií současnosti, která zazní na Činoherní scéně v české premiéře 12. prosince 2015.

Nový rok 2016 přivítáme na Hudební scéně muzikálem Prodaný smích. Jeho světová premiéra se odehrála v německém Darmstadtu pod názvem Timm Thaler teprve vloni a její reprízy jsou na dlouhou dobu beznadějně vyprodány. Mladý chlapec Timm prodá ďáblovi svůj zvonivý smích za bohatství a úspěch, aby zjistil, že jediné, co mu chybí ke štěstí, je právě jeho smích. Muzikál s magickou hudbou připraví pro českou premiéru stejný realizační tým jako v Německu, tedy režisér Stanislav Moša, dirigent Dan Kalousek a choreografka Aneta Majerová. Premiéra se uskuteční 23. ledna 2016.

Další inscenací, kterou s herci nazkouší pro Činoherní scénu režisér Petr Gazdík, bude hořké drama Malý rodinný podnik Alana Ayckbourna, které v Británii získalo cenu Evening Standard Award za nejlepší hru roku. Jeden z nejvýznamnějších autorů současnosti v ní dokonale kombinuje humor se satirickým pozorováním světa, nabízí zarážející sondu rodinných vztahů a komickou linii příběhu završuje v překvapivém mrazivém závěru. S premiérou divadlo počítá 6. února 2016.

Poprvé v České republice vpluje na jeviště Hudební scény v režii Stanislava Moši muzikál Petera Stonea a Mauryho Yestona TITANIC, inspirovaný osudem nejslavnější námořní katastrofy všech dob. Muzikálový titul získal hned po své premiéře v roce 1997 na Broadwayi pět Cen Tony, včetně té za nejlepší muzikál! Titanic se poprvé v Brně potopí 5. března 2016.

Poslední premiérou sezóny v kamenném divadle se stane nesmrtelný příběh o narození, životě i smrti Ježíše Krista, který bude v režii Stanislava Slováka vyprávět na Činoherní scéně strhujícím způsobem proslavená maďarská rocková opera Evangelium podle Marie autorů László Tolcsvaye, Péter Müllera a Péter Müller Sziámiho. V centru veškerého dění zde tentokrát stojí Marie, Ježíšova matka. Premiéra je naplánována na 23. dubna 2016.

Stejně jako v letech předchozích zakončí nabitou sezónu divadelníci z Lidické inscenací pod otevřeným nebem na Biskupském dvoře Moravského zemského muzea u Zelného rynku. Pro příští letní večery „opráší“ v MdB již dříve uváděné pohádkové drama Radúz a Mahulena, tentokrát v režii Igora Ondříčka.
Věříme, že si z bohaté divadelní nabídky vybere každý a k dramaturgickému plánu i jednotlivým titulům se budeme postupně vracet.

Ilustrační foto: Loga muzikálů (repro redakce)