Státní divadlo v německém Darmstadtu uvedlo 17. listopadu 2013 v režii Stanislava Moši světovou premiéru muzikálu Timm Thaler. Dílo vzniklo na motivy stejnojmenného románu Jamese Krüsse, který vyšel i v českém jazyce pod názvem Prodaný smích. V sobotu 7. května bude mít muzikál, jehož autory jsou hudební skladatel Xavier Naidoo a libretisté Markus Heitz a Michael Herberger českou premiéru na Hudební scéně Městského divadla v Brně.

“Timm Thaler žije bezstarostný život patnáctiletého chlapce. Otec ho pravidelně nechává přihlížet své vášni – sázkám všeho druhu v místním kasinu. Podnik jménem Černý karafiát ovšem vlastní podivuhodný a tajemný baron Louis Tretsch. Všude jej doprovází jeho stejně záhadná souputnice Lilith a právě ona si pro svého pána vyhlédla nic netušícího Timma. Chlapec je totiž obdařen krásným, šťastným, zvonivým smíchem, po kterém baron touží. Tretsch (vyslovováno Treč a přečtete-li si jméno pozpátku, je zřejmé, s kým máme tu čest…) je ochoten udělat všechno pro to, aby smích získal. A tak Timm přijde o otce, čímž se se svou rozhazovačnou nevlastní matkou dostanou do velké finanční nouze. S pomocí přichází baron. Nabídne Timmovi smlouvu, podle níž Timm výměnou za svůj smích získá schopnost vyhrát každou sázku. Timm tedy vyřeší hmotnou bídu, ale záhy zjišťuje, že ztráta otce a zároveň schopnosti smát se jsou příliš velké rány pro jeho duši. Naštěstí je zde jeho kamarádka Marie, která se rozhodne bojovat o Timmovu záchranu. Marie nachází podporu v Alexandrovi, který má již s baronem vlastní zkušenosti, ví, co je zač a navíc je sám spojen právě s onou podivnou Lilith, která je ve skutečnosti jeho manželkou Saskií, jíž posedl jeden z baronových démonů. A tak se Marie a Alexandr vydávají na pomoc Timmovi a Saskii, aby na konci tohoto magického příběhu zvítězila láska nad pekelnými spády,” představuje děj nového muzikálu dramaturgyně Klára Latzková.

Na domovské scéně uvedou divadelníci z Lidické třídy muzikál Prodaný smích v koncepci Stanislava Moši, ovšem v režii Petra Gazdíka a v hudebním nastudování Emy Mikeškové a Jakuba Žídka. O překlad písňových textů se postaral Mikuláš Bryan a libreto přeložil Stanislav Moša.


Xavier Naidoo, Markus Heitz, Michael Herberger, James Krüss: PRODANÝ SMÍCH

Překlad: Mikuláš Bryan, Stanislav Moša

Režie: Petr Gazdík
Hudební nastudování / dirigenti: Ema Mikešková, Jakub Žídek
Choreografie: Aneta Majerová
Výprava: Christoph Weyers
Dramaturgie: Klára Latzková
Sbormistr: Dan Kalousek

Osoby a obsazení:

Timm Thaler: Jan Brožek, Jonáš Florián
Marie: Eliška Skálová, Barbora Remišová
Baron L. Tretsch: Martin Havelka, Petr Gazdík
Lilith / Saskia: Viktória Matušovová, Lucie Bergerová
Alexandr: Lukáš Janota, Jiří Mach
Matka: Lenka Bartolšicová, Monika Světnicová
Otec: Robert Jícha, Martin Křížka
Krupiér, Kněz, Výpravčí, Baronův asistent: Marek Kolář, Kristian Pekar
Učitel, Hlídač na hřbitově, fotograf ad.: Rastislav Gajdoš, Tomáš Sagher
Timm Thaler – dítě: Josef Gazdík, Adam Gazdík
a další

Foto: Městské divadlo Brno