Opravdu nabitý víkend 15. a 16. listopadu měl “sir britského muzikálu” – textař a libretista Tim Rice, který na pouhých šestatřicet hodin zavítal do Česka. Zhlédl hned dvě inscenace ve dvou městech naší republiky a byla to doslova hra o čas. Nejdříve okamžitě po příletu z Británie v pátek večer zavítal do karlínského divadla, kde pozdravil Lucii Bílou a její kolegy, kteří hrají v muzikálu Aida (náš magazín o této události informoval jako první). Jeho další zastávkou bylo Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě. Tam se musel vydat vlakem, aby navštívil absolutně vyprodané představení muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť. Více než desetiminutový potlesk ostravského publikem ve stoje ovšem samotného autora odměnil skutečně velkoryse poté, co jej a celý inscenační tým přivítal ředitel divadla Jiří Nekvasil. Tim Rice při této příležitosti uvedl: „Děkuji vám. Omlouvám se, že bohužel nehovořím česky. Je báječné, že jsem mohl vidět v Ostravě představení, které jsme s Andrew Lloyd Webberem napsali před čtyřiceti lety. Je to krásné představení. Chtěl bych poděkovat všem lidem, kteří se podílejí na této úžasné inscenaci, od nejmenších, po ty největší, od nejmladších po ty nejstarší. Nádherná režie, skvělá scéna i světla, orchestr a samozřejmě publikum. Moc děkuji.“

Tim Rice navštívil Českou republiku již potřetí. Jeho první návštěva patřila koncem 90. let Evitě ve Spirále a před dvěma a půl roky navštívil muzikál Jesus Christ Superstar v Karlínském divadle. V Ostravě nyní přislíbil, že se přijede podívat na nové nastudování Evity, které tam bude mít premiéru v březnu příštího roku. Slavný autor přicestoval na pozvání svých přátel, předního londýnského light designera Jozefa Celdera, který byl m.j. pražským spoluproducentem jeho muzikálů Jesus Christ Superstar (Spirála 1994) a Evita (Spirála 1999) a libretisty Michaela Prostějovského, který do češtiny přebásnil všechny jeho muzikály, které napsal společně s Andrewem Lloydem Webberem, tedy Ježíše, Evitu a Josefa. Oba jej také na cestě a při návštěvě divadel doprovázeli. Aby vše během krátké doby stihl, odcestoval zpět z Ostravy do Prahy hned po představení v noci autem. V neděli ráno se letadlem vrátil do Londýna, kde na něho čekaly již během neděle další povinnosti. K tomu, aby se v Praze cítil jako doma, přispělo nechtěně i počasí – ruzyňské Letiště Václava Havla totiž pokryla v neděli hustá mlha, tak typická pro podzimní Londýn.

Redakce magazínu musical-opereta.cz děkuje agentuře Musical-media za vynikající spolupráci během návštěvy Sira Tima Rice v ČR.

Foto: Martin Popelář