Na dnešní tiskové konferenci, která se konala od 14:30 v pražské restauraci Mánes, odtajnila Herecká asociace společně s generálním partnerem, společností Trade Fides a.s., nominace na prestižní Ceny Thálie za rok 2009. Ty se udělují především za mimořádné umělecké výkony v uplynulém kalendářním roce. Jsou udělovány interpretovi a interpretce ve čtyřech oborech: v činohře, v opeře, muzikálu či jiném hudebně dramatickém žánru a v baletu, pantomimě či jiném tanečně dramatickém žánru.
O laureátech výročních Cen Thálie rozhoduje Kolegium pro udílení Cen Thálie jmenované prezidiem Herecké asociace. Členové Kolegia vybírají z finálních nominací čtyř odborných porot tajným hlasováním. Rozhodují se na základě vlastních diváckých zážitků z představení, v nichž účinkují interpreti, kteří se dostali do užšího výběru. Za asistence notáře jsou obálky s hlasy jednotlivých členů Kolegia otevřeny až v den vyhlašování Cen Thálie. Při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy Kolegia. Kolegium může, se souhlasem prezidia Herecké asociace, udělit také Zvláštní cenu Kolegia.

Prestižní ocenění budou předána 20. března v Národním divadle v Praze v přímém televizním přenosu. Moderátorem pořadu bude opět plzeňský dramatik, herec a režisér Antonín Procházka.

Jelikož nás samozřejmě zajímá ponejvíce kategorie MUZIKÁLU A OPERETY, zveřejňujeme aktuálně nejužší nominace v této kategorii:

MUZIKÁL ŽENY
BÁRA BASIKOVÁ za roli Johanky z Arku
Divadlo Kalich – muzikál Johanka z Arku

MARKÉTA TALLEROVÁ za roli Loly Blau
Divadlo F.X. Šaldy Liberec – komorní muzikál Dnes večer: Lola Blau

MUZIKÁL MUŽI
DANIEL HŮLKA za roli Draculy
Divadlo Hybernia – muzikál Dracula

PETR GAZDÍK za roli Jeana Valjeana
Městské divadlo Brno – Les Misérables

Jedna z nominovaných, Bára Basiková, staví Johanku z Arku hodně vysoko a v reakci na svojí nominaci uvedla: „Považuji ji za nejhezčí roli, jakou jsem kdy hrála. Je perfektně vystavěná díky libretu i díky režii pana Bednárika, s nímž jsme se na jejím pojetí bezezbytku shodli. Johanka je zároveň mojí nejtěžší rolí, tři hodiny nesleze z jeviště. Cesta, kterou s ní musíte ujít od jejího dětství až po smrt, je ovšem úchvatná.“ Zpěvačka připomíná, že nominaci chápe rovněž jako ocenění pro své herecké kolegy z inscenace. „Mému výkonu zásadně pomáhá kolektiv divadla. Jsou tu fantastičtí herci a zpěváci, se kterými se mi výborně hraje. Jsem šťastná, že máme v Divadle Kalich tak výborný tým. Je důležité mít na jevišti partnery, s nimiž je radost hrát.“
Komentáře dalších nominovaných i zajímavosti ze širších nominací pro vás připravujeme.

Připomeňme, že v loňském roce v kategorii hudebního divadla Cenu Thálie získala Zuzana Krištofová – Kolářová za roli Velmy Kellyové v muzikálu Chicago v inscenaci Divadla J.K. Tyla v Plzni, mezi muži uspěl Vlastimil Zavřel, jenž byl nominován za roli komisaře Ledviny v muzikálu Adéla ještě nevečeřela, který uvedlo pražské Divadlo Broadway.

Pro úplnost uvádíme, že v činohře v nominacích uspěli Kateřina Burianová za roli Violet Westonové v inscenaci Srpen v zemi indiánů v pražském Národním divadle, Pavla Beretová (Salome, A Studio Rubín), Andrea Černá (Máša v inscenaci Tři sestry na Fidlovačce) Pavel Batěk (Vojcek v Divadle na Vinohradech), Otakar Brousek ml. (Veršinin ve Třech sestrách na Fidlovačce) a Martin Pechlát (Goebbels v představení Goebbbels/Baarová v Divadle Komedie Praha). Operu zastoupí maďarská sopranistka Csilla Borossová (Cio-Cio-San v Madama Butterfly v Národním divadle v Brně), Petra Alvarez Šimková (Mařenka v Prodané nevěstě v Ústí nad Labem), Rafael Alvarez jako Nemorino v Nápoji lásky a Pavel Vančura za roli Marbuela ve Dvořákově opeře Čert a Káča v Liberci. V kategorii baletu jsou v nominacích členka Pražského komorního baletu Lucie Holánková (za sólo v duetu Lyrická v představení Okno do duše), Ivona Jeličová z plzeňského divadla za titulní roli v Maryše a Nikola Márová jako Odetta-Odilie v Čajkovského Labutím jezeře v pražském Národním divadle. Za Labutí jezero byl nominován také Alexander Katsapov coby von Rothbart, jeho konkurenty jsou člen taneční skupiny 420People Václav Kuneš za sólo v představení A Small Hour Ago a Zdeněk Mládek za sólo v inscenaci So in Love/Carmen v Českých Budějovicích.

Foto:
Jef Kratochvil – Petr Gazdík, Les Misérables, MDB
Josef Hruby – Bára Basiková, Johanka z Arku, Divadlo Kalich
Vítězslav Sladký – Daniel Hůlka, Dracula, Divadlo Hybernia
Divadlo F.X.Šaldy Liberec – Markéta Tallerová, Lola Blau