Zahraniční vydavatelství přišla v nedávné době s celou řadou novinkových alb, z nichž vám dnes představíme nahrávky muzikálu Rudolf, který se loni stal hlavní událostí vídeňské muzikálové scény. Potěšíme tak zřejmě milovníky tvorby amerického hudebního skladatele Franka Wildhorna, který je v Čechách populární zejména díky neslábnoucímu zájmu o muzikál Carmen, který měl v říjnu 2008 světovou premiéru v Hudebním divadle Karlín. Sám autor hudby ještě posílil svoji oblibu několika návštěvami Prahy a příslibem další spolupráce s Lucií Bílou a Václavem Noidem Bártou. Zúčastnil se například slavnostního představení k ročnímu výročí Carmen 2. října 2009.

Wildhorn patří v současné době určitě k nejproduktivnějším muzikálovým tvůrcům světa. Zatímco Jekylla a Hydea psal téměř sedmnáct let, v současnosti „posílá“ na jeviště téměř každý rok jednu novinku a několik dalších témat má rozpracováno. Netají se tím, že na Broadwayi nemá v poslední době zejména díky nevraživosti kritiků na růžích ustláno a proto většinu svých titulů nyní premiéruje v Evropě. Zatímco zde diváci berou odborné recenzenty s rezervou, v New Yorku je tomu zcela naopak a nepříznivá kritika dokáže potopit i velmi nadějný projekt. Sám Wildhorn na toto téma kdysi prohlásil:
“Broadway nemá ráda mne a já ji. Tedy respektive se nesnáším s místními kritiky. Dokonce jsem se kdysi zařekl, že na ní už nikdy žádný svůj muzikál neuvedu. Ale nikdy neříkej nikdy… Na Broadwayi byl před pěti lety po 157 odehraných představeních kvůli špatným recenzím stažen z repertoáru můj muzikál Dracula. Ne proto, že by se nelíbil divákům, ti odcházeli nadšení. O stažení tohoto díla rozhodly dvě nepříznivé recenze v přeceňovaných newyorských listech, hlavně kritika v New York Times, která ovlivnila sponzory natolik, že přestali podporovat promotion našeho muzikálu nejen v New Yorku, ale doslova po celých USA.”

Střední Evropa je k Wildhornově tvorně vlídnější a v současné době vídeňskou scénou hýbe jeho muzikál Rudolf. O oblibě tohoto titulu svědčí mimo jiné i fakt, že vyšel nejprve singl s ústřední melodií v angličtině, pak muzikálový výběr z vídeňské produkce, karaoke nahrávka a nyní vydavatelství Soundofmusic uvedlo na trh také dvou CD s kompletní verzí muzikálu i DVD se záznamem představení.
Historicko životopisný muzikál je inspirován tragickým příběhem korunního prince Rudolfa a jeho láskou k Mary Vetserové. Premiéra v německém jazyce se uskutečnila 26. února 2009 v Raimundově divadle ve Vídni. Korunní princ Rudolf je často označován za správného muže, který se ocitl ve špatné době na špatném místě. Jeho myšlenky a vize mohly modernizovat a změnit svět ustrnulé habsburské říše. Jeho pohnutkami byly vášeň, sebezapření a odvaha, chyběl mu však talent zacházet s mocí. Rudolfův zápal pro věc mohl být začátkem nové historické epochy, ale protivníci mu znemožnili každou snahu něco změnit. Nakonec alespoň potkává velkou lásku: Mary Vetserovou. Její duševní postoj a bezprostřednost mu daly sílu dojít s ní až k osudovému konci – do Mayerlingu – „spojeni láskou až do smrti…“. Příznačně proto má muzikál podtitul „Poslední polibek“. Požitek z poslechu CD i DVD slibuje hvězdné obsazení, m.j. Uwe Kröger, Wietske van Tingeren, Carin Filipcic (všichni úspěšní z nedávného uvedení muzikálu „Rebecca“, rovněž na scéně Raimund Theater), Claus Dam a Drew Sarich. Předlohou muzikálu o ne zcela objasněné smrti následníka trůnu na loveckém zámečku v Mayerlingu se stal román Frederika Mortona „Poslední valčík“, autorem hudby je už zmíněný Frank Wildhorn, libreto napsali jeho oblíbení spolupracovníci Jack Murphy a Nan Knighton. Muzikál byl poprvé uveden v maďarštině v roce 2006 v budapešťském operetním divadle „Operettszinhasz“, v létě téhož roku ho mohli vidět a slyšet návštěvníci letního festivalu open air v Szegedu. Teprve pak se symbolicky Rudolf vrací do zbožňované i nenáviděné Vídně. Zatím má produkce v plánu jej uvádět ještě do 24. ledna letošního roku. Díky zmíněným nahrávkám však vídeňská verze bude žít dál.

Track list dvou CD muzikálu RUDOLFAFFAIRE MAYERLING – Original Wien Cast 2009:

CD 1
01 HOFBURG, OKTOBER 1888
02 K.K.HOFBURGTHEATER VORHANG AUF
03 WIE JEDER ANDRE MANN PROLOG
04 KABINETTSAAL
05 DU WILLST NICHT HÖREN
06 RINGSTRASSE
07 EIN HÜBSCHER KRIEG
08 MARYS LIED
09 HOFBURGAPPARTEMENT VON RUDOLF UND STEPHANIE
10 DER BALL
11 SALON APOKALYPSE
12 SOVIEL MEHR
13 TAAFFES BÜRO
14 DIE STRAHLENDE ZUKUNFT
15 REDAKTION WIENER TAGBLATT
16 ZEIT ZU HANDELN
17 WOHIN FÜHRT MEIN WEG
18 EISLAUFVEREIN/TRALALA
19 IN DEM MOMENT ALS ICH DICH SAH
20 KONFERENZZIMMER
21 PRATER / VERTRAU IN UNS
22 VERTRAU IN UNS

CD 2
01 SCHLAFZIMMER / DIE FÄDEN IN DER HAND
02 DU BLEIBST BEI MIR
03 HOFBURG
04 WIE JEDER ANDRE MANN
05 SALON APOKALYPSE II
06 MEIN SÜSSER HELD
07 MUT ZUR TAT
08 AUSSTELLUNG
09 DER WEG IN DIE ZUKUNFT
10 DIE LIEBE LENKT
11 AUGUSTINERKIRCHE
12 TAAFFES BÜRO II
13 WENN DAS SCHICKSAL DICH EREILT
14 LARISCHS APPARTEMENT
15 SOVIEL MEHR REPRISE
16 ZEIT ZU HANDELN REPRISE
17 DU BIST MEINE WELT
18 MAYERLING / NUR LIEBE ZÄHLT REPRISE

DVD muzikálu Rudolf bylo pořízeno během několika představení, tak, aby se co nejlépe podařilo vystihnout jeho atmosféru. Kompletní záznam trvá bezmála 145 minut. V hlavních rolích vystupují Drew Sarich, Lisa Antoni, Uwe Kröger, Carin Filipcic, Wietske van Tongeren a Claus Dam.

Zmíněné nahrávky můžete objednávat zde

Foto:
Josef Hrubý (Frank Wildhorn a lev 2. října 2009 v HDK)
Österreich Werbung (Raimund Theatre)
Soundofmusic (promo CD a DVD)