První pozitivní zpráva od nástupu Jiřího Nekvasila do funkce ředitele Národního divadla moravskoslezského v Ostravě na sebe nenechala dlouho čekat – a je to skutečný “sólokapr”: Muzikálový a operetní soubor NDM má v plánu v příští sezoně nastudovat muzikál spoluautorů Bídníků MARGUERITE. Dílo, které mělo světovou premiéru před pouhými dvěma lety, se přitom zatím nehrálo nikde jinde než na londýnském West Endu, loni pak mělo japonskou premiéru na scéně hudebního divadla Takarazuka Revue v Tokiu. V jednání jsou další produkce ve Španělsku a Francii.
Muzikál Marguerite vychází příběhově z Dumasova románu Dáma s kaméliemi o Marii Duplessis, slavné kurtizáně a francouzském idolu 40. let 19. století. Libretisté Alain Boublil, C.M. Schönberg a Jonathan Kent přesadili známý příběh do Paříže v době okupace roku 1942. Romantické drama vypráví v tomto pojetí příběh o lásce stárnoucí zpěvačky k mladému hudebníkovi. Zatímco on se vmísí do francouzského odboje, ona je milenkou nacistického důstojníka… Hudbu složil populární hudební skladatel Michel Legrand, držitel tří Oscarů za filmovou hudbu a pěti cen Grammy. Od 7. května 2008 se hrál muzikál Marguerite v londýnském Theatre Royal Haymarket. Titulní roli nastudovala Ruthie Henshall, která už vystupovala v Miss Saigon a také zazářila v obou hlavních rolích Roxie a Velmy v muzikálu Chicago. V úloze jejího milence Armanda vystupoval Julian Ovenden, jeho otce Otta hrál Alexander Hanson. Velmi kvalitní „francouzský muzikál napsaný pro Londýn“ se bohužel trefil do nesprávné doby, kdy se na vítězné vlně nesly zejména písničkály a show typu Mamma Mia. Produkce tedy byla už 13. září 2008 se ztrátou ukončena. Londýnskou kritikou byla ale Marguerite přijata s nadšením, například Sunday Telegraph uvedl, že “se jedná o pozoruhodné dílo, které zvyšuje laťku pro moderní muzikály.”
Ostravský soubor tak bude mít neuvěřitelnou příležitost uvést titul s nesmírně silným příběhem a skvělou hudbou jako třetí na světě a pokusit se o první úspěšné evropské provedení, které by mohlo předznamenat jeho další vítězné tažení po světových scénách. Není samozřejmě zcela vyloučeno, že by se konkursu mohl zúčastnit i vítěz poslední televizní Superstar Martin Chodúr, kterého by si Ostravané velmi přáli ve svém divadle vidět.
Připomeňme, že daleko lépe si vedla nahrávka Marguerity, která několik měsíců stála na špici muzikálových hitparád. Album je bohatým výběrem, který obsahuje 25 skladeb a stále je k dostání u vydavatelství Soundofmusic.

Více informací o zmíněné nahrávce naleznete zde

NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ ZÁROVEŇ VYPISUJE KONKURS NA OBSAZENÍ HLAVNÍCH I VEDLEJŠÍCH ROLÍ V MUZIKÁLU MARGUERITE!

Podmínky:
věk 16 – 60 let
pěvecké, herecké a taneční zkušenosti
pěvecká průprava
herecké školení vítáno
zaslání přihlášky (s uvedením vybraného repertoáru) s fotografií nejpozději
do 7. února 2010)

Jednotlivé výkony všech účastníků budou nahrávány (audio, video). Odesláním přihlášek do tohoto konkurzu potvrzujete svůj souhlas s použitím této nahrávky pro účely vyhodnocení a výběru uchazečů autory muzikálu, jejich použití pro dokumentární film o přípravě muzikálu a pro účely NDM spojenými s tímto muzikálem. S sebou si přineste pohodlné cvičební oblečení, podklady pro zpěv (korepetitor, zvukař, kameraman zajištěni).

Marguerite: věk: 35 – 45 let, Náročný pěvecký part (barevnější soprán nebo světlejší mezzosoprán, tanec, výrazná osobnost

Armand: věk: 20 – 30 let, náročný pěvecký part (tenor, světlejší baryton), pohybová průprava, hra na klavír (1 skladba dle vl. výběru)

Annette: věk: 20 – 30 letn, náročný pěvecký part (soprán), tanec

Otto: věk: 40 – 50 let, sportovní postava, zpěv (tenor)

Lucienne: věk: 20 – 30 let, zpěv (tenor), hra na kontrabas

Pierrot: věk: 20 – 30 let, zpěv (tmavší hlas), hra na bicí

Břichomluvec: věk: 40+ let, břichomluva, práce s loutkou, zpěv

Ruth: věk: 50+ let, zpěv (tmavší hlas), herectví

Pěvecké předpoklady:
Hlavní role (Marguarite, Annette, Armand, Otto)
1 povinná skladba z muzikálu (na port)
1 muzikálová píseň vlastního výběru (na port)
1 skladba vlastního výběru – árie, lidová/umělá píseň apod. (bez portu)
Noty budou zaslány pouze faxem/poštou.

Vedlejší role a company
1 muzikálová píseň vlastního výběru (na port)
1 skladba vlastního výběru – árie, lidová/umělá píseň apod. (bez portu)

Pohybové předpoklady:
choreografie vlastní
schopnost zopakovat dané téma po choreografovi

Herecké předpoklady:
text do 2 min. (zpaměti)
možnost předvést další schopnosti a dovednosti (žonglování, loutkoherectví, akrobacie apod.)

Uzávěrky přihlášek: 7. února 2010
Přihlášky odesílejte elektronicky na adresu: katerina.svobodova@ndm.cz
nebo poštou na adresu:

Kateřina Svobodová,
produkce NDM
Národní divadlo moravskoslezské
Čs. legií 148/14
701 04 Ostrava – Moravská Ostrava

Termíny konání konkurzu:
13. 2. 2010: 9 – 17 hod.
14. 2. 2010: 9 – 14 hod.

Foto: Nové grafické logo muzikálu Marguerite v NDM Ostrava, přebal CD
Autorem originálního loga k muzikálu Marguerite je Aleš Valášek.