Přímo z Národního divadla v Praze vám přinášíme dlouho očekávané nominace na Ceny Thálie za rok 2015. Právě ve “zlaté kapličce” od půl třetí odpoledne probíhá tisková konference Herecké asociace spojená s vyhlášením nominací za mimořádné jevištní výkony v roce 2015. V námi nejsledovanější kategorii operety, muzikálu a ostatních hudebnědramatických žánrů letos mají šanci na prestižní ocenění Karolina Gudasová, Hana Holišová, Martina Šnytová, Tomáš David, Jan Kříž a Igor Orozovič.

Moderování tiskové konference se ujal sám prezident Herecké asociace Jiří Hromada. Ke slovu se postupně dostali šéfové jednotlivých odborných porot (Zdeněk Barták, Roman Vašek, Zbyněk Brabec a Jana Paterová), významní sponzoři a několik osobností naší divadelní scény, například ředitel Národního divadla v Praze Jan Burian. Celá tisková konference se vyznačovala mimořádnou sdělností a těšila se obrovskému zájmu novinářů i široké divadelní veřejnosti. Hlavní foyer Národního divadla na 1. balkonu byl zcela zaplněn. Potvrdilo se, že si Ceny Thálie stále udržují v uměleckém světě mimořádnou popularitu a vážnost.

Muzikálová porota zasedající ve složení Zdeněk Barták (předseda poroty), Jiří Horký, Eduard Krečmar, Ivan Misař, Jolana Nováková, Lumír Olšovský, Gustav Oplustil, Michael Prostějovský, Vítězslav Sladký a Ivan Zelenka, svá rozhodnutí komentovala takto:


KAROLINA GUDASOVÁ za roli Wendly Bergmanové v inscenaci DJKT Plzeň Probuzení jara
Porota: Karolína Gudasová patří k nejtalentovanějším herečkám nastupující muzikálové generace. V emotivně silné inscenaci Probuzení jara, v muzikálu „s mladými a pro mladé“, hraje naivní Wendlu Bergmanovou s odzbrojující hereckou čistotou, zároveň však zcela brilantně, přesvědčivě a uvěřitelně.

HANA HOLIŠOVÁ za roli Sophie v muzikálu Mamma Mia! na scéně Kongresového centra Praha
Porota: Hana Holišová se během několika let vypracovala mezi absolutní českou muzikálovou špičku. Trvale září nejen na jevištích Městského divadla v Brně, ale také na scéně pražského Kongresového centra v muzikálovém bestselleru Mamma Mia! Její Sophie je živelná, energická a tanečně i pěvecky strhující.

MARTINA ŠNYTOVÁ za roli Fanny Briceové v inscenaci NDM Ostrava Funny Girl
Porota: Martina Šnytová patří k nejvýraznějším tvářím souboru opereta / muzikál NDM Ostrava. Se stejnou lehkostí ztvárňuje subretní role v klasických operetách i psychologicky náročnější postavy v moderních muzikálech. Jako Fanny Briceová vystřídá řadu hereckých poloh s dechberoucí suverenitou.

TOMÁŠ DAVID za roli Jánošíka v inscenaci Městského divadla Zlín Malované na skle
Porota: S nelehkou postavou zbojníka Jánošíka v nejznámějším polském muzikálu Na skle malované se popral herec a ctitel „muziky v županu téměř jakémkoliv“ Tomáš David bez zbytečného patosu, avšak dostatečně mužně a heroicky. Lidového hrdinu ztvárňuje s lehkostí hereckou, pěveckou i pohybovou.

JAN KŘÍŽ za roli Michala v muzikálu Děti ráje na scéně Bobycentra Brno
Porota: Úspěšný herec, výtvarník a dnes už i režisér má na svém kontě plejádu charakterově odlišných muzikálových postav na jevištích v Praze, Plzni, Brně či Liberci. Všechny ztvárnil s mimořádnou poctivostí a profesionalitou. Nejinak je tomu v i případě postavy Michala, kterého opatřil hereckou elegancí a bezchybným zpěvem.

IGOR OROZOVIČ za roli Jiřího Traxlera v inscenaci ND Praha V rytmu swingu buší srdce mé
Porota: Pět sezon patřil Igor Orozovič k oporám NDM v Ostravě. Hrál v mnoha činohrách i muzikálech. V kvalitních výkonech pokračuje i po svém přestupu do pražského Národního divadla. Nejnověji exceluje coby Jiří Traxler v inscenaci V rytmu swingu buší srdce mé – výborně hraje na klavír, zpívá, tančí a swinguje.

Vedlejšími nominacemi byly oceněny výkony těchto muzikálových herců:

Monika Absolonová, Eva Duarte de Perón, Evita, Studio DVA divadlo
Natálie Grossová, Lili, Let snů Lili, Městské divadlo Brno
Katarína Hasprová, Norma Desmond, Sunset Boulevard, NDM Ostrava
Jana Musilová, Matka, Přízrak Londýna, Divadlo Hybernia Praha
Lenka Pavlovič, Komtesa Stázi, Čardášová princezna, DJKT Plzeň

Lukáš Adam, Henry, Přízrak Londýna, Divadlo Hybernia Praha
Pavel Nečas, Henry Higgins, My Fair Lady, DFXŠ Liberec
Peter Strenáčik, Che, Evita, Studio DVA divadlo
Roman Tomeš, Roger, Miluj, žij a plať – RENT, Divadlo Na Prádle
Aleš Voráček, Gustav von Pottenstein, Země úsměvů, JD České Budějovice

Ceny Thálie budou tradičně uděleny poslední březnovou sobotu, letos tedy o Velikonocích 26. března za účasti televizních kamer na jevišti Národního divadla v Praze. Antonín Procházka bude tentokrát uvádět přímý přenos v moderátorské dvojici. O laureátech výročních Cen Thálie rozhoduje Kolegium pro udílení Cen Thálie jmenované prezidiem Herecké asociace. Členové Kolegia vybírají z finálních nominací čtyř odborných porot tajným hlasováním. Rozhodují se na základě vlastních diváckých zážitků z představení, v nichž účinkují interpreti, kteří se dostali do užšího výběru. Za asistence notáře jsou obálky s hlasy jednotlivých členů Kolegia otevřeny až v den vyhlašování Cen Thálie. Při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy Kolegia. Kolegium může, se souhlasem prezidia Herecké asociace, udělit také Zvláštní cenu Kolegia. Ceny Thálie jsou udíleny ve čtyřek základních kategoriích – Činohra, Opera, Opereta, muzikál a ostatní hudebnědramatické žánry a Balet, pantomima a ostatní tanečnědramatické žánry.

Foto: Pavel Křivánek (1,2) a Vítězslav Sladký (3)