Již popáté se v romantickém prostředí na nádvoří nebílovského zámku ve spolupráci se Synagoga Concerts odehraje od 14. do 18. července série divadelních představení nazvaná Nebílovské divadelní léto. Návštěvníci se mohou těšit například na hru Obraz v hlavních rolích s Bronislavem Kotišem, Michalem Štěrbou a Zdeňkem Rohlíčkem, v představení Sirup tuto trojici ještě doplní populární herečka Kateřina Hrachovcová, v činohře s výmluvným názvem O lásce se představí Karel Roden s Janou Krausovou, zatímco v one women show Shirley Valentine zazáří Simona Stašová. Celý festival ale zahájí tradičně recitál muzikálové zpěvačky Radky Fišarové Malá pocta velké Edith, se kterým interpretka sklízí úspěchy po celé republice.

„Každý člověk dostal do vínku určité věci, které ho zkrátka nemohou minout“, myslí si Radka Fišarová. „Možná to někdo nese jako břímě, ale na druhou stranu je to velké stěstí. Třeba Petra Černocká už bude doživotně Saxanou, Karel Fiala Limonádovým Joem, Otto Šimánka zase proslavil Pan Tau… A já se zviditelnila skrze Editku. Člověk by měl být za takovou osudovou roli vděčný a být rád, že přináší lidem radost. Přitom když jsem z Plzně dostala nabídku zpívat v představení Edith – vrabčák z předměstí, myslela jsem si, že se s touhle dámou nikdy neztotožním. Pak jsem ale zjistila, že jsme se obě narodily 19. prosince, což jsem pokládala za jakési znamení. Nakonec se mi Edith dostala natolik pod kůži, že jsem s ní objela celou republiku a založila si na ní i koncertní repertoár. Taky jsme se mohly minout a já nemusela nikdy poznat lidi a zážitky, které díky Editce mám. I kdyby mi zůstala nálepka české Edith, nebudu se za ní nikdy stydět,“ přiznává sympatická zpěvačka. Přesto repertoár stále oživuje a obnovuje. Tentokrát svou Malou poctu velké Edith složí společně s dámským smyčcovým triem Inflagranti, v jehož čele stojí absolventka plzeňské konzervatoře Markéta Muzikářová.

Radka Fišarová patří mezi stálice české muzikálové scény. Muzikálovým divákům se poprvé představila v roce 1996 v pražském nastudování Hair, o dva roky později se na scéně Divadla Spirála stala celosvětově nejmladší Evitou. Opravdovým triumfem ale bylo právě až její obsazení do titulní role Edith-vrabčáka z předměstí v plzeňském Divadle J.K. Tyla. Následně se prosadila i v dalších projektech, které následovaly: Kleopatra, Rebelové, Tři mušketýři, Lucrezia Borgia, Elixír života, Angelika, Touha… Zazpívala si i úlohu Lorraine v slavném Draculovi Karla Svobody. V Plzni k úspěšné Edith Piaf přidala ještě zcela odlišnou roli další osudové ženy, nechvalně proslulé Alžběty Báthoryové, a nejnověji vystupuje také v muzikálu Hledá se muž. Zn.: Bohatý!

Velmi zdařilý recitál v Radky Fišarové v Nebílovech v létě roku 2007 vlastně odstartoval novou festivalovou tradici, která do dřívější barokní perly nedaleko Plzně přivádí další diváky a návštěvníky. Letošní koncert začíná 14. července ve 20 hodin.

Foto:
1) Archiv Radky Fišarové
2) Agentura Ars: Trio Inflagranti
3) Národní památkový ústav: Zámek Nebílovy