Edith a Marlene, foto: NdM, Martin Popelář

Obrovský úspěch oslaví muzikálová inscenace Národního divadla moravskoslezského Edith a Marlene. V Divadle Jiřího Myrona se 24. dubna odehraje jubilejní 100. repríza.

Strhující hudební drama vypovídá o životech dvou velkých osobností 20. století. Edith Piaf si zpěvem podmanila Paříž, Evropu i svět. Marléne Dietrich se klaněl Hollywood a zůstane jednou z filmových hvězd, na něž se nikdy nezapomene. Ve skutečnosti se tyto dvě ženy potkaly jen na kratičký okamžik. V muzikálu se na jevišti setkávají stále a z jejich setkání i životních osudů vznikl příběh plný kontrastů, ženských emocí a nádherné hudby. Hana Fialová dostala za roli Edith Cenu Thálie v roce 2014, jako Marléne Dietrich vystoupí opět Eva Zbrožková. Muzikál nastudoval na konci roku 2013 pro NdM Ostrava režisér Janusz Klimsza. Inscenace sklidila výborný ohlas a dodnes je o ní velký zájem.

Stá repríza bude mít slavnostnější i charitativní ráz. Zpěvačka a herečka Hana Fialová spolupracuje s hospicem Ondrášek, a tak bude součástí večera i akce na pomoc tomuto zařízení.

Dílo Edith a Marlene bylo poprvé uvedeno v roce 1986 jako zvláštní příležitost pro významnou herečku Erzsébet Kútvölgyi. Úspěšná inscenace byla dlouhá léta na repertoáru divadla Vígszínház v Budapešti a dodnes patří toto hudební drama k nejhranějším dílům na maďarské scéně. U nás muzikál Edith a Marlene proslavilo zejména vynikající nastudování v pražském Divadle pod Palmovkou s Hanou Seidlovou a Renatou Drössler v hlavních rolích.

 

Éva Pataki: EDITH a MARLENE

Režie: Janusz Klimsza
Hudební nastudování: Marek Prášil
Dirigent: Marek Prášil, Karol Kevický
Scéna: David Bazika
Kostýmy: Tomáš Kypta
Dramaturgie: Patrick Fridrichovský

Osoby a obsazení 100. reprízy:

Edith Piaf: Hana Fialová
Marlene Dietrich: Eva Zbrožková
Momone: Kateřina Vainarová
Raymond Asso: Juraj Čiernik
Námořník, Marcel: Marcel Školout
Klaun, Komisař: Jaroslav Rusnák, Roman Harok
Louis Leplée, Konferenciér: Pavel Liška
Ošetřovatelka, Sv. Terezie: Eva Villámová
Théo Sarapo: Roman Harok

Georges: Vlastimil Ondruška
Dirigent: Karol Kevický