Foto: Milan Svoboda

Slovanský tanec Antonína Dvořák, Straussova Tritsch-Tratsch polka, African Symphony Van McCoye či Amerika Leonarda Bernsteina z jeho West Side Story a Vejvodova Škoda lásky – jen malý výběr skladeb, které hrál 14.dubna plzeňský Junior orchestr působící v ZUŠ Bedřicha Smetany.

Mottem a dramaturgickou linkou koncertu bylo cestování a román Julese Verna Cesta kolem světa za 80 dní. Junior orchestr a jeho posluchači tolik času nemají, jak podotkl moderátor večera Jan Šlégr vtipně stylizovaný do podoby Vernova hrdiny Willyho Foga. A tak na své hudební cestování měli 80 minut. Na šest desítek mladých hudebníků zaplnilo pódium a orchestr pod taktovkou Jana Bodnára nabídl melodie z různých konců světa. Ve zdařilých aranžích pro dechový orchestr zněly melodie klasické i současné, české, rakouské, řecké, izraelské, africké i japonské, posluchači se ocitli v Karibiku i v Americe. Efekt umocnily i nápadité drobné kostýmní změny. A jako sólistky se blýskly klarinetistka Blanka Tranová a flétnistka Magdaléna Šmídová. Díky projekci mohlo publikum sledovat cestu vyznačenou přímo na mapě, kterou střídaly záběry z jednotlivých zemí světa. Do světa se vydal Willy Fog, s publikem se rozloučil proměněný na českého Honzu i s velkým uzlem buchet. Zkrátka – kdo by necestoval rád? A tak hudební cestování sklidilo zaslouženě srdečný aplaus zcela zaplněného sálu.

Foto: Milan Svoboda

Koncert sice skončil, ale příznivci Junior orchestru mají letos na jaře celou řadu příležitostí, kdy jej mohou opět slyšet. Hned 4. května bude od 12.00 hodin hrát celou hodinu na Náměstí Republiky v Plzni na Slavnostech svobody. V červnu má vystoupení hned několik – 1.6.vystoupí na festivalu ve Švihově a týž den bude hrát opět na plzeňském náměstí od 17.00 hodin v rámci projektu ZUŠ open. A 12. června jej od 16.30 můžete slyšet koncertovat v plzeňských Kopeckého sadech. Ale ještě několik dní před tím, ve čtvrtek 6.června, se od 17 do 18 hodin koná veřejná nahrávka orchestru pro Český rozhlas Plzeň ve velkém studiu ČRo Plzeň. Vstup pro diváky je od 16.30 hodin.

Junior orchestr slaví v letošním roce kulaté jubileum. Byl založen před dvaceti lety – v září roku 1999 třemi učiteli Základní umělecké školy Bedřicha Smetany v Plzni – Milanem Bačíkem, Janem Bodnárem a Janem Šlégrem. Z původního počtu bezmála třiceti hráčů se za dobu svého trvání rozrostl na současných přibližně šedesát mladých muzikantů. Soubor navštěvují nejen žáci ZUŠ B. Smetany, ale i žáci jiných uměleckých škol z Plzně a okolí. V jeho podání publikum slýchá hudbu muzikálovou, filmovou, klasickou nebo popovou, občas ale dojde i na klasickou “dechovku”.

V současné době je soubor veden učitelem ZUŠ B. Smetany Janem Bodnárem, který v roce 2013 převzal taktovku po dlouholetém dirigentovi “Juniorů” Milanu Bačíkovi. V orchestru dále působí učitelé Jan Šlégr a Marie Benešová, kteří společně s dirigentem nacvičují repertoár, organizují koncerty, zájezdy atd.

Za dobu svého trvání má orchestr na svém kontě již čtyři CD a objevil se i na obrazovce České televize v pořadu … a tuhle znáte? (záznam pořadu je k dispozici na stránkách ČT). Pořad věnovaný právě Junior orchestru byl odvysílán 31. října roku 2009 a od té doby byl několikrát reprízován. Během své existence nasbíral orchestr mnohá ocenění. Například v

roce 2010 získal 1. místo a zlaté pásmo v celostátním kole soutěže dechových orchestrů ZUŠ a stejné ocenění obdržel i na mezinárodní soutěži v polském Lešně. Na soutěžním festivalu v italské Giulianově vyhrál v roce 2013 první cenu v kategorii mládežnických orchestrů a na jaře roku 2014 obhájil své prvenství v celostátním kole soutěže dechových orchestrů ZUŠ. Ani v roce 2017 nezklamal a z ústředního kola si opět odvezl zlaté pásmo.

Foto: Milan Svoboda