Eva Zbrožková a Hana Fialová, foto: NDM Ostrava

Opera Hamlet Ambroise Thomase, Spalovač mrtvol Ladislava Fukse, strhující muzikálové drama o životech Edith Piaf a Marlene Dietrich, Slyšení Adolfa Eichmanna, drastické osudy Josefy Slánské a poválečný odsun Němců v triu her Tomáše Vůjtka nebo pohádkové divadlo pro milovní(č)ky psů – svérázná adaptace Čapkovy Dášenky. To je jen část výrazných inscenací, které ostravští divadelníci v rámci 8. ročníku festivalu Ostrava v Praze představí mezi 4. a 8. listopadem v Praze. Velkolepě pojatá přehlídka nabídne letos nejbohatší program ve své historii – celkem osm špičkových, diváky i kritikou ceněných a v Ostravě dlouhodobě vyprodaných inscenací v podání všech čtyř ostravských divadel. „Letos slavíme 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě, a proto jsme se rozhodli v rámci festivalu Ostrava v Praze představit nejen nové hry, ale přivézt výběr těch nejlepších a nejúspěšnějších inscenací posledních let,“ vysvětluje Jiří Nekvasil, ředitel NDM. Národní divadlo moravskoslezské, Komorní scéna Aréna, Divadlo Petra Bezruče a Divadlo loutek Ostrava tak opět v Praze potvrdí nezastupitelné místo Ostravy na divadelní mapě České republiky.

Muzikálové fanoušky jistě nadchne zpráva, že do Prahy konečně přijíždí i skvělá inscenace muzikálu Edith a Marlene, jejíž reprízy jsou v Ostravě trvale vyprodané. Hru Évy Pataki, kterou s Národním divadlem moravskoslezským nastudoval režisér Janusz Klimsza, uvidí Pražané 8. listopadu na oblíbené muzikálové adrese, tedy v Divadle Hybernia. Strhující hudební drama o životech dvou velkých osobností 20. století. Drobná Edith Piaf si podmanila Paříž, božské Marlene Dietrich se klaněl Hollywood, obě si získaly celý svět. Ve skutečnosti se tyto dvě ženy potkaly jen na pár chvil. Jedna dokázala svět uhranout svým herectvím, druhá dojmout nádherným zpěvem. Z jejich setkání i životních osudů vznikl příběh plný kontrastů, ženských emocí a nádherné hudby. Hana Fialová získala za svůj mimořádný výkon v roli Edith Piaf Cenu Thálie 2014.

Scénáristka Éva Pataki postavila do kontrastu dva odlišné způsoby přístupu k životu – na jedné straně chladnou, ukázněnou profesionalitu Marlene Dietrich, na straně druhé plný, vášnivý a intenzivní život Edith Piaf. Divadelnímu zpracování příběhu nechybí láska, vášeň, zrada, ale ani trpkost lidských činů či závěrečné poznání i sebepoznání. Hru samozřejmě provází nesmrtelné písně obou protagonistek. Dílo bylo poprvé uvedeno v roce 1986 jako zvláštní příležitost pro významnou herečku Erzsébet Kútvölgyi. Úspěšná inscenace byla dlouhá léta na repertoáru divadla Vígszínház v Budapešti a dodnes patří toto hudební drama k nejhranějším dílům na maďarské scéně. U nás muzikál Edith a Marlene proslavilo vynikající nastudování v pražském Divadle pod Palmovkou s Hanou Seidlovou a Renatou Drössler v hlavních rolích. Pak zamířil na další české a slovenské scény. Ostravské divadlo jej hraje od prosince 2013 s Hanou Fialovou a Evou Zbrožkovou v titulních rolích.