Orfeus v podsvětí, ND Praha

V netradičním prázdninovém termínu přichystalo pro milovníky klasické operety pražské Národní divadlo novou inscenaci Offenbachova Orfea v podsvětí. Slavnostní premiéra se uskuteční na scéně Hudebního divadla Karlín ve čtvrtek 6. července 2017. Na toto jeviště již ND Praha přeneslo kvůli rekonstrukci budovy Státní opery několik titulů (např. Netopýra, La traviatu, Nabucca, Rigoletta, Rusalku či Trubadúra), slavný Orfeus v podsvětí bude ale první inscenací, která vznikla přímo pro tuto scénu. Pro Národní divadlo ji zrežírovali renomovaní bratři Cabani, kteří chystají unikátně moderní zpracování. Děj zasazený do často až komicky skličujícího prostředí evropské byrokracie navíc nabídne množství slavných melodií i jiskřivých dialogů v podání předních českých interpretů. Hlavních rolí se v alternacích ujmou Josef Moravec/Richard Samek (Orfeus) a Lenka Pavlovič/Jana Sibera (Eurydika). Dirigovat bude Jan Chalupecký.

 

Jacques Offenbach je považován za zaklatele a zároveň nekorunovaného krále pařížské operety. Právě kankán z Orfea v podsvětí doslova patří k pařížským symbolům a je navždy spojen s francouzským divadlem a kabaretem. Přitom Offenbach, vlastním jménem Jacob Eberst, nebyl původem Francouz, ale německý Žid. Narodil se v Deutzu u Kolína nad Rýnem a byl sedmým potomkem Isaaca Juda Ebersta, židovského knihkupce, učitele hudby a hudebního skladatele, který ale později musel přijmout nové příjmení Offenbach, podle jména svého rodiště – Offenbachu nad Mohanem – v souladu s vyhláškou císaře Napoleona z 28. července 1808. Když  mladý Jabob získal místo violoncellisty v Opéra Comique, přijal i francouzskou podobu svého jména. Tak se zrodil Jacques Offenbach (1819 – 1880), hudebník, skladatel, operetní mág a divadelní podnikatel. Muž, který chtěl publikum především bavit. Velkolepou podívanou, oslňující výpravou, melodickou hudbou a také (narozdíl od pozdějších konkurentů vídeňských) trefnými texty, jimiž parodoval nejrůznější politické a společenské reálie. A samozřejmě kankánem. Offenbach napsal přes sto jevištních děl, z nichž dodnes zůstává na světových jevištích zejména Orfeus v podsvětí, Kásná Helena, Pařížský život, Madame Favart, Bandité, Modrovous, Velkovévodkyně z Gerolsteinu a jediná skladatelova fantaskní opera Hoffmannovy povídky. Měl geniální smysl pro divadlo a bohatou hudební invencí naplnil buffové náměty vtíravou, ale přitom neuvěřitelně vtipnou a živelnou melodikou. Zformoval nový žánr – celovečerní operetu – a dal mu trvalou platnost. Ve své době měl jediného konkurenta v tvůrci operety vídeňské, Johannu Straussovi. V roce 1860 byl uznán za příslušníka francouzské vlasti a další rok obdržel z rukou císaře řád Čestné legie.

Skvělá hudební féerie plná bohů se odehrává u Théb, na bájném Olympu a v říši boha stínů Pluta. Halévy a Offenbach jednu z nejslavnějších řeckých bájí obrátili naruby: Ze zamilovaného páru se stala dysfunkční rodina, oba partneři se navzájem podvádějí a Eurydika nakonec uteče za lepším životem do podsvětí, za svým milencem Hádem. Ovdovělý Orfeus se neraduje dlouho: Veřejné mínění jej přinutí vydat se na Olymp a vyprosit si Eurydiku zpět. Na Olympu se bohové bouří proti jednotvárným a nudným „nebeským“ poměrům, nudí se i Eurydika, a tak v podsvětí ráda podlehne mouše – ve skutečnosti Jupiterovi. Jeho zásluhou Orfeus se svou žádostí neuspěje a vše končí podivným happy endem: Eurydika se stane olympskou bakchantkou a Orfeus je konečně svobodný!

J.Offenbach, repro redakce

 

Jacques Offenbach: ORFEUS v PODSVĚTÍ

Autor libreta: Ludovic Halévy, Hector-Jonathan Crémieux
Český překlad textu písní: Ivo Fischer, Jan Fischer
České dialogy: Ivo Fischer, Šimon Caban
Hudební nastudování: Jan Chalupecký
Dirigent: Jan Chalupecký, Richard Hein
Režie: Michal Caban, Šimon Caban
Scéna: Šimon Caban
Kostýmy: Simona Rybáková
Choreografie: Jan Kodet
Světelný design: Pavel Dautovský
Sbormistr: Adolf Melichar
Dramaturgie: Jitka Slavíková

 

Osoby a obsazení:

 

Orfeus: Josef Moravec/Richard Samek
Eurydika: Lenka Pavlovič/Jana Sibera
Pluto / Aristeus: Jaroslav Březina/Martin Šrejma
Jupiter: Jan Ježek/Ivan Kusnjer
Juno: Jitka Svobodová/Simona Procházková
Diana: Sylva Čmugrová/Michaela Zajmi
Venuše: Andrea Tögel Kalivodová/Jana Sýkorová
Amor: Barbora Řeřichová/Yukiko Šrejmová Kinjo
Veřejné mínění: Lenka Šmídová/Yvona Škvárová
Mars: Tomáš Bartůněk/Peter Paleček
Merkur / Jean Styx: Petr Horák/Tomáš Kořínek
Minerva: Gabriela Pešinová, Tereza Růžičková

Komediant: Peter Strenáčik

Kameraman:  Petr Jirsa

Premiéry ND Praha na scéně Hudebního divadla Karlín 6. a 7. července 2017