Nejslavnější operetu Jacquese Offenbacha Orfeus v podsvětí zinscenoval ve Štátnem divadle v Košicích český inscenátorský tým v čele s hercem a režisérem Lumírem Olšovským, dále se na nové inscenaci podíleli dva výtvarníci známí z pražské muzikálové scény, a to kostýmní návrhář Roman Šolc a scénograf Martin Černý. Premiéra se ve východoslovenské metropoli uskutečnila 18. května tohoto roku a první ohlasy jsou víc než příznivé. Například reportér novin Košický Korzár dne 21. května uvedl:
“Offenbachov Orfeus v podsvetí bol poslednou premiérou, ktorú Štátne divadlo Košice v tejto sezóne uviedlo. Hoci košické publikum preferuje najmä tzv. monarchistickú operetu (Lehár, Strauss ml. atď), v piatok večer s nadšením prijalo aj dielo francúzskeho skladateľa, ktorý si v ňom spolu s libretistami „zašpásoval“ s antickými bohmi. Tak ako po parížskej premiére, ani v Košiciach o 154 rokov neskôr nechýbali salvy smiechu a nadšený potlesk.”

Jacques Offenbach je považován za zaklatele a zároveň nekorunovaného krále pařížské operety. Právě kankán z Orfea v podsvětí doslova patří k pařížským symbolům a je navždy spojen s francouzským divadlem a kabaretem. Přitom Offenbach, vlastním jménem Jacob Eberst, nebyl původem Francouz, ale německý Žid. Narodil se v městečku Offenbach nedaleko Frankfurtu a z přezdívky “Der Offenbacher” vzniklo jeho pozdější slavné příjmení. Když získal místo violoncellisty v Opéra Comique, přijal i francouzskou podobu svého jména. Tak se zrodil Jacques Offenbach (1819 – 1880), hudebník, skladatel, operetní mág a divadelní podnikatel. Muž, který chtěl publikum především bavit. Velkolepou podívanou, oslňující výpravou, melodickou hudbou a také (narozdíl od pozdějších konkurentů vídeňských) trefnými texty, jimiž parodoval nejrůznější politické a společenské reálie. A samozřejmě kankánem. Offenbach napsal přes sto jevištních děl, z nichž dodnes zůstává na světových jevištích zejména Orfeus v podsvětí, Kásná Helena, Pařížský život, Madame Favart, Bandité, Modrovous, Velkovévodkyně z Gerolsteinu a jediná skladatelova opera Hoffmannovy povídky. Měl geniální smysl pro divadlo a bohatou hudební invencí naplnil buffové náměty vtíravou, ale přitom neuvěřitelně vtipnou a živelnou melodikou. Zformoval nový žánr – celovečerní operetu – a dal mu trvalou platnost. Ve své době měl jediného konkurenta v tvůrci operety vídeňské, Johannu Straussovi. Po svatbě se Offenbach zřekl židovského vyznání a přešel ke katolické víře. V roce 1860 byl uznán za příslušníka francouzské vlasti a další rok obdržel z rukou císaře řád Čestné legie.

V operetě Orfeus v podsvětí Offenbach kombinuje politickou satiru s parodií a velkými hudebními čísly někdy až operní náročnosti. Báječná komedie plná bohů se odehrává v prvním dějství na bájném Olympu, v druhém pak v říši stínů boha Pluta.

Jacques Offenbach: ORFEUS V PODSVĚTÍ

Preklad:
Jela Krčméry (texty piesní)
Peter Himič (prozaická časť)
podľa českej úpravy textu režiséra Gustáva Skálu

Dirigent: Igor Dohovič
Réžia: Lumír Olšovský
Scéna: Martin Černý
Kostýmy: Roman Šolc
Zbormajster: Šimon Marinčák
Choreograf: Martin Goga
Dramaturg: Pavel Bár

Osoby a obsazení:

Orfeus: Anton Baculík, Jaroslav Dvorský
Eurydika: Oľga Bezačinská, Michaela Várady
Aristeus – Pluto: Juraj Hollý, Peter Svetlík
Jupiter: Marek Gurbaľ, Marián Lukáč
Verejná mienka: Alena Fialeková
Juno: Tatiana Paľovčíková
Mars: József Havasi
Venuša: Janette Zsigová
Kupido: Miroslava Rendeková
Diana: Lucia Knoteková
Minerva: Eva Nováková
Merkur: Jozef Dzuro
John Styx: Stanislav Pitoňák

Od 18. května na repertoáru Státního divadla v Košicích

Foto: Štátne divadlo Košice