Pařížský život kostýmy

Pařížský život kostýmy

Operní soubor Divadla J.K. Tyla v Plzni chystá premiéru Pařížský život krále francouzské operety Jacquese Offenbacha. Režisér Zbyněk Brabec s choreografkou Petrou Parvoničovu už pilně zkouší, divadelní dílny došívají kostýmy. premiéra se uskuteční v sobotu 4. března na scéně Velkého divadla.

„Opereta líčí život v městě nad Seinou, kam přijíždí švédský baron Gondremark se svou chotí. Oba si chtějí pobyt v Paříži pořádně užít a každý má své zájmy. Zatímco baronka touží po návštěvě Opery, baron se těší na pověstné pařížské dámičky. O jeho zábavu se postará mladý muž Raouol de Gardefeu, který se vydává za průvodce cizinců, a s pomocí sluhů a dalších pařížských postaviček sehrají baronovi nóbl pařížskou společnost. K tomu všemu patří vtip a humor s patřičnou dávkou frivolity a samozřejmě perlivá Offenbachova hudba jako pravé šampaňské,“ líčí děj operety dramaturg a režisér Zbyněk Brabec.

Zakladatel francouzské operety Offenbach pocházel z německé židovské rodiny a původně se jmenoval Jacob Eberst (1819 – 1880). Narodil se v Deutzu nedaleko Kolína nad Rýnem a z přezdívky “Der Offenbacher” vzniklo jeho pozdější slavné příjmení. Syn kantora a předzpěváka v synagoze žil od svých čtrnácti let sám v Paříži, kde od roku 1833 navštěvoval konzervatoř, kterou však z finančních důvodů nedokončil. Nastoupil proto jako cellista do orchestru divadla Ambigu Cómique, později hrál v slavné Opera Cómique. V roce 1838 složil své první jevištní dílo, vaudeville Pascal et Chambord. Přesto se stále v této době uplatňoval více jako interpret, od začátku 50. let 19. století také dirigoval. První zlom v jeho životě nastal v roce 1855, kdy si pronajal Divadlo Marigny na Champs-Elysées, které přejmenoval na Bouffes – Parisiens a začal zde hrát operety a komické opery v době pařížské výstavy. Zde začala kariéra Jacquese Offenbacha – divadelního podnikatele. Největším Offenbachovým triumfem se však stala roku 1858 jeho vlastní opereta Orfeus v podsvětí, která ho prakticky přes noc proslavila v celé Evropě. Kankán zachvátil Paříž a Offenbachovy zajistil nesmrtelnost. Ten nepromarnil příležitost a na úspěch Orfea navázal v Krásné Heleně, Modrovousovi, Velkovévodkyni z Gerolsteinu, Perikole, Madame Favart a Pařížském životu. V roce 1860 byl uznán za příslušníka francouzské vlasti a další rok obdržel z rukou císaře řád Čestné legie. Na sklonku života psal svou podivuhodnou operu Hoffmannovy povídky, kterou již nestačil dokončit. Ta byla uvedena až po jeho smrti a konečně proslavila Offenbacha i na poli opery.

Pařížský život měl premiéru 31. října 1866 v Théâtre du Palais-Royal v Paříži a Offenbach jej napsal na libreto osvědčené autorské dvojice Henriho Meilhaca a Ludovica Halévy.

Pařížský život kostýmy

Pařížský život kostýmy

Jacques Offenbach: PAŘÍŽSKÝ ŽIVOT

Libreto: Henri Meilhac,Ludovic Halévy

Překlad: Eva Bezděková

Hudební nastudování:Jiří Petrdlík

Dirigent: Jiří Petrdlík,Jakub Zicha

Režie: Zbyněk Brabec

Scéna: Jan Kříž

Kostýmy: Josef Jelínek

Choreografie: Petra Parvoničová

Dramaturgie: Zbyněk Brabec

Sbormistr: Zdeněk Vimr

 

Osoby a obsazení:

Baron von Gondremark: Jan Ježek, Pavel Klečka

Baronka Christine von Gondremark: Eva Brabcová, Mirka Časarová

Raoul de Gardefeu, pařížský švihák: Jakub Hliněnský, Martin Štolba

Bobinet Chicard, pařížský švihák: Ondřej Koplík, Tomáš Kořínek

Metella: Jana Foff Tetourová, Barbora Polášková

Jean Frick, švec: Michal Bragagnolo, Jakub Turek

Pompa di Matadores, Brazilec: Ondřej Socha,Jakub Turek

Gabriela, rukavičkářka: Lenka Pavlovič, Radka Sehnoutková

Pauline, komorná: Zuzana Kopřivová, Tereza Mátlová, Adéla Skočilová

a další

 

Foto z kostýmních zkoušek: Pavel Křivánek