Přestože ostravské Národní divadlo moravskoslezské nedávno odpremiérovalo náročnou muzikálovou novinku Marguerite, připravuje k novému uvedení další dvě inscenace, které dozajista potěší všechny příznivce hudebního divadla. 24. února návštěvníky Dvořákova divadla čeká premiéra klasické operety Orfeus v podsvětí, o pouhý týden později zazní v Divadle Jiřího Myrona muzikálová komedie Pardon My English. Zatímco Offenbachovu operetu nastuduje soubor opery, Gershwinův muzikál uvede soubor operety a muzikálu.

Neříká vám nic jméno Jacob Eberst? Vidíte, přesto skrývá jméno zakladatele francouzské operety, který se zároveň vešel do stovky nejslavnějších skladatelů světa. Eberst navíc není původem Francouz, ale německý Žid. Narodil se v městečku Offenbach nedaleko Frankfurtu a z přezdívky “Der Offenbacher” vzniklo jeho pozdější slavné příjmení. Když získal místo violoncellisty v Opéra Comique, přijal i francouzskou podobu svého jména. Tak se zrodil Jacques Offenbach (1819 – 1880), hudebník, skladatel, operetní mág a divadelní podnikatel. Muž, který chtěl publikum především bavit. Velkolepou podívanou, oslňující výpravou, melodickou hudbou a také (narozdíl od pozdějších konkurentů vídeňských) trefnými texty, jimiž parodoval nejrůznější politické a společenské reálie. A samozřejmě kankánem. Offenbach napsal přes sto jevištních děl, z nichž dodnes zůstává na světových jevištích zejména Orfeus v podsvětí, Kásná Helena, Pařížský život, Madame Favart, Bandité, Modrovous, Velkovévodkyně z Gerolsteinu a jediná skladatelova opera Hoffmannovy povídky. Měl geniální smysl pro divadlo a bohatou hudební invencí naplnil buffové náměty vtíravou, ale přitom neuvěřitelně vtipnou a živelnou melodikou. Zformoval nový žánr – celovečerní operetu – a dal mu trvalou platnost. Ve své době měl jediného konkurenta v tvůrci operety vídeňské, Johannu Straussovi. Po svatbě se Offenbach zřekl židovského vyznání a přešel ke katolické víře. V roce 1860 byl uznán za příslušníka francouzské vlasti a další rok obdržel z rukou císaře řád Čestné legie.

ORFEUS V PODSVĚTÍ – PREMIÉRA V NDM 24. ÚNORA 2011

Hudební nastudován: Karol Kevický
Dirigent: Karol Kevický, Jan Šrubař
Reži: Pavel Mikuláštík
Scéna: Adolf Born
Kostýmy: Adolf Born
Dramaturgie: Daniel Jäger
Sbormistr: Jurij Galatenko

Osoby a obsazení:

Aristeus / Pluto: Josef Moravec, Martin Šrejma
Jupiter: Jozef Kundlák, Václav Morys
Orfeus: Jaroslav Březina, Tomáš Černý
Jean Styx: Michal Křístek, Vladimír Polák
Merkur: Ondřej Koplík, Juraj Nociar
Mars: Jaroslav Kosec, Václav Živný
Veřejné mínění: Ilona Kaplová, Erika Šporerová
Euridika: Jana Kačírková, Jana Sibera
Diana: Marianna Pillárová, Liana Sass
Venuše: Eva Dřízgová-Jirušová, Katarína Jorda Kramolišová
Juno: Janka Hoštáková, Ludmila Machytková
Minerva: Věra Likérová, Simona Mrázová
Cupido: Lucie Fišer Silkenová, Martina Šnytová

George Gershwina pojí s Offenbachem původní křestní jméno. Narodil se totiž jako Jacob Gershowitz 26. září 1898 v Brooklynu v rodině chudého hospodského muzikanta. Ačkoliv pocházel z velmi nuzných poměrů (jeho rodiče sedm let před jeho narozením emigrovali do USA z Ruska), stal se jedním z nejvýznamnějších amerických skladatelů a jeho muzikály, písně i opery se dodnes s velkým úspěchem hrají po celém světě. Jeho prvním velkým hitem byla skladba Swanee, která zazněla v muzikálu Ala Jolsona Sinbad. Během několika málo dní byl katapultován mezi nejznámější a nejvlivnější osobnosti ještě věhlasnější Broadwaye. V roce 1919 zkomponoval hudbu pro první vlastní muzikál La, La Lucille. Dalším přelomem v jeho tvorbě se stala skladba Rhapsody in Blue, díky níž se zařadil mezi nejznámější skladatele v celé historii Ameriky. Zkomponoval řadu muzikálů, například Tip-Toes, Strike Up the Band, Funny Face, Girl Crazy, Of Thee I Sing a světoznámou americkou operu Porgy a Bess. Většinu svých vokálních a scénických děl napsal společně se svým starším bratrem, textařem Irou Gershwinem. Jeho krátký život měl bohužel tragický konec. Zprvu nevýznamné bolesti hlavy vyústily ve výpadky paměti, po nichž mu lékaři diagnostikovali nádor na mozku. Po neúspěšném chirurgickém zákroku George Gershwin zemřel 11. července 1937 v Hollywoodu.

PARDON MY ENGLISH – PREMIÉRA V NDM 3. BŘEZNA 2011

Překlad: Jiří Ornest
Hudební nastudování: Kryštof Marek
Dirigent: Kryštof Marek, Jakub Žídek
Režie: Šimon Caban
Scéna: Šimon Caban
Kostýmy: Simona Rybáková
Choreografie: Jana Hanušová-Vašáková
Dramaturgie: Patrick Fridrichovský
Sbormistr: Bohumil Vaňkát

Osoby a obsazení:

Golo: Radim Schwab
Gita: Hana Fialová
Frieda: Tereza Kavecká, Martina Šnytová
Magda: Oľga Bezačinská, Eva Zbrožková
Paní Prestonová: Petra Langerová
Pan Preston: Miroslav Urbánek
Bauer: Jan Drahovzal, Václav Morys
Dr. Steiner: Libor Olma, Marcel Školout
Dickie Carter: Tomáš Novotný, Peter Svetlík
Katz: Roman Harok, Tomáš Vzorek
Schultz: Roman Harok, Tomáš Vzorek
a další

Ilustrační foto: Archiv autora