Ladislav Županič, Ceny Thálie 2016, repro foto Herecká asociace

České hudební divadlo dnes zasáhla smutná zpráva – ve věku 80 let zemřel nečekaně herec a populární bývalý ředitel Hudebního divadla Karlín Ladislav Županič. Po zprávě od rodiny smutnou událost potvrdila i Herecká asociace.

„Herecká asociace Vás bohužel musí informovat o smutné zprávě, která nás velmi zasáhla. Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Karlín, nositel Ceny Thálie, pan Ladislav Županič. České herectví tak opustila velká osobnost.“ Současný prezident prezident herecké asociace Ondřej Kepka na svém FB mimo jiné uvedl: „… získal jsi Thálii, a několikrát jsi ji i svým kolegům předával na jevišti Národního divadla. Byl jsi jedním ze zakladatelů herecké asociace a skvěle jsi okázal rozdělit svůj talent mezi činohru a muzikál. Říká se, že každý je nahraditelný, ale někdo není. Ty seš toho důkazem – bez Tebe zůstane prázdno.“

Slavný český herec vystudoval JAMU v Brně a začínal v populárním divadle Paravan. V roce 1970 zahájil svoji kariéru v Hudebním divadle Karlín, kde navíc působil v letech 1993–2003 jako ředitel. Za jeho éry získalo divadlo celkem osm Cen Thálie. Následně byl z funkce odvolán, údajně kvůli špatnému hospodaření divadla, které postihly ničivé povodně.

Sám Županič v březnu 2016 obdržel Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v kategorii muzikál-opereta. Kromě divadelních vytvořil i řadu filmových a dabingových rolí. Mezi jeho dabingové role patří dabování herců jako je Clint Eastwood. Ještě v létě vystupoval na Hvězdném létě pod Žižkovskou věží divadla Kalich. Před několika dny dokonce daboval, propůjčil hlas hlavnímu hrdinovi seriálu Šikovný krejčí na Netflixu. Podle informací deníku Blesk Ladislav Županič zemřel na komplikace infarktu myokardu.