Už dva ročníky tradičních Cen Thálie poznamenala pandemie koronaviru. Zatímco loni byly ceněné „vázy“ rozdány za herecké výkony mimo jeviště a bez diváků pomocí streamu, letos se Ceny udělovaly sice před zaplněným hledištěm, ale pouze „nesoutěžně“, za celoživotní mistrovství. Divadla totiž hrála v divadelní sezoně 2020/21 pouhé dva měsíce a tudíž nemohly odborné poroty regulérně vybírat a hlasovat.

Vytipované výkony přejdou do soutěžního klání příštího a pro tuto sezonu se Herecká asociace rozhodla udělit o to více cen za celoživotní mistrovství. Na jevišti Národního divadla se tedy potkaly osobnosti, které pro české divadlo hodně znamenaly a stále znamenají a které si získaly srdce diváků. Slavnostním večerem provázel Václav Moravec.

V kategorii muzikál si cenu za celoživotní mistrovství odnesla herečka, zpěvačka a muzikantka Jitka Molavcová, léta spjatá nejen s divadlem Semafor. Z operních pěvců porotci ocenili mezzosopranistku Evu Randovou, někdejší ředitelku Státní opery Praha. V mužské kategorii si cenu za celoživotní mistrovství v činohře získali Alois Švehlík a Jaroslav Satoranský. Za ženy zabodovaly nesmírně vitální Iva Janžurová a Libuše Švormové, jež obě na jevištích „jedou dál“. In memoriam asociace ještě ocenila dva herce, kteří letos zemřeli, Zdenku Procházkovou a Karla Urbánka. Stalo se tak zcela poprvé.

Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet, tanec a pohybové divadlo dostal tanečník Jaroslav Slavický. Stejné ocenění v oboru alternativního divadla získal Ján Sedal a v kategorii loutkového divadla Tomáš Dvořák, spjatý ponejvíc s plzeňským Divadlem Alfa. Cenu České akademie divadelníků, o jejímž udělení rozhodují držitelé Cen Thálie a další divadelní osobnosti, převzal herec a režisér Jan Kačer. Cena mladému umělci nebo umělkyni do 33 let v oboru činohra patří Denise Barešové a Cenu Thálie za šíření divadelního umění v televizi získal dramaturg Jaroslav Someš.

Všem novým držitelům Thálie srdečně gratulujeme a těšíme se, že za rok budeme opět oceňovat umělce za jejich mimořádné výkony v divadelní sezoně 2021/22.