O Ladislavu Benešovi, který působil v plzeňské operetě více než čtyři desetiletí, bývalý šéf souboru Miroslav Doutlík prohlásil: „ Láďa Beneš sice nebyl hercem titulních rolí, ale znamenitým figurkářem, bez kterého se žádný muzikál ani opereta neobejde, možná nejlepším v republice. Diváci si jej často pamatovali déle, než některé představitele hlavních rolí.“

Včera přišla z plzeňského Divadla J.K. Tyla smutná zpráva, že v pondělí 7. listopadu zemřel ve věku 84 let Ladislav Beneš, dlouholetý člen operetního a muzikálového souboru. V angažmá zde prožil neuvěřitelných 36 let (1954-1990), během nichž vytvořil bezpočet výrazných postav a postaviček, jejichž plejádu rozšiřoval ještě dalších 15 let po svém odchodu do důchodu. Jeho poslední premiérou byl 29. 11. 2003 Mechanický pomeranč, v němž vystoupil ve dvou drobných rolích (Muž s knihami a Soudce). Na jevišti ho však diváci mohli vídat až do konce roku 2005 v inscenacích My Fair Lady a Kristián 2. Před dvěma lety ještě vystoupil Ladislav Beneš společně s Radkou Sehnoutkovou, Františkem Dvořákem a Mariem Klemensem v galerii Masné krámy v pořadu Herecká setkání.

Mezi profesionální herce Ladislav Beneš vstoupil coby původně externista zejména díky legendárnímu operetnímu dirigentovi J.O. Karlovi, který mu nabídl angažmá. Zahrál si celou řadu sólových rolí (např. Josefa v Ohňostroji, Páliho v Cikánském baronovi, Saint Brioche z Veselé vdovy nebo Avrama ze Šumaře na střeše), když zřejmě největší příležitost dostal v roce 1988 v inscenaci Orfea v podsvětí, ve které ztvárnil okouzlujícím způsobem jednu z hlavních postav, olympského vládce Jupitera. V srdcích diváků však zůstane především jako nepřekonatelný představitel mnoha hospodských, vojáků, notářů a sluhů, jimž dokázal vtisknout zcela originální podobu.

Foto:

1) Pavel Křivánek – Ladislav Beneš jako Anatol v hudební komedii Holka nebo kluk (1998)

2) Vítězslav Sladký – Herecká setkání 2009 (Ladislav Beneš druhý zleva)