Česká kulturní veřejnost je v šoku. V pražských kavárnách se dnes nehovořilo prakticky o ničem jiném, než o náhlém odchodu Petera Kovarčíka (61) z tohoto světa poté, co byl nalezen včera mrtvý ve svém bytě v pražské Mánesově ulici. V osobnosti tohoto podnikatele a producenta neztratila pouze řada herců a zpěváků blízkého přítele, ale kultura, a především divadlo, přišlo zároveň o jednoho z největších mecenášů a podporovatelů. Kovarčík byl totiž nejen štědrým sponzorem Herecké asociace a Cen Thálie, ale také mnoha pražských divadel, povětšinou muzikálových. Sám produkoval v Kongresovém centru muzikál Mamma Mia, finančně ale podporoval řadu dalších projektů, mimo jiné i vznikající velkofilm Lída Baarová. Jaký bude osud všech rozběhlých aktivit nelze zatím spolehlivě předjímat.

Ing. Peter Kovarčík se narodil v Nitře. Vystudoval VŠE, pracoval v bance a pak v zahraničním obchodu. Po roce 1989 začínal jako organizátor zahraničních veletrhů, pak se věnoval sportovnímu marketingu v českém tenise (zajišťoval např. turnaj ATP v Praze), v roce 1995 se ale s tenisovým svazem rozešel a začal investovat do hokeje. Do divadelního světa pronikl zejména v době, kdy byl partnerem herečky Kateřiny Brožové. Nejprve se podílel na financování muzikálů Galileo či Bídníci, následně podpořil celou škálu dalších kulturních projektů. Byl blízkým přítelem Václava Klause, mimo jiné financoval reklamní kampaň jeho knihy Obhajoba zapomenutých myšlenek. Jeho podnikatelský život se odehrával po celém světě, před měsícem byl v New Yorku jmenován jako zástupce Evropy do vedení Atlantické rady. Jím ovládaná společnost Czech Teleaxis je mimo jiné výhradním marketingovým partnerem Pražské komorní filharmonie, Herecké asociace či marketingovým partnerem Karlštejnských kulturních slavností. Společnost pořádala i mezinárodní konferenci Dny USA a Evropské unie.

Zpočátku se spekulovalo, zda Peter Kovarčík nespáchal sebevraždu, se svými přáteli a obchodními partnery totiž už několik dní nekomunikoval. Vše ale zatím ukazuje na nešťastnou náhodu. V osudném okamžiku patrně Kovarčík uklouzl v koupelně a smrtelně se zranil o umyvadlo. Zda pádu mohla předcházet krátká nevolnost, nebo dokonce mozková či srdeční příhoda, nebude do výsledku pitvy jasné, jelikož zasahující koroner nebyl schopen jednoznačně určit příčinu smrti.

Ironií osudu se bez svého mecenáše odehraje slavnostní předávání Cen Thálie za rok 2014, které proběhne už tuto sobotu v Národním divadle v Praze. Náhlým skonem Petera Kovarčíka je zaskočena nejen plejáda českých celebrit, ale také prezident Herecké asociace Jiří Hromada:
„Byl to jediný skutečný mecenáš české kultury. Miloval to umělecké prostředí, miloval divadlo i film, byl šťastný, když sehnal peníze, díky kterým jsme mohli uskutečňovat své sny,” říká Hromada. Zároveň nechce, aby Ceny Thálie probíhaly ve smutečním duchu, ví, že by si to jeho spolupracovník a kamarád nepřál.

Osobně jsem s Peterem Kovarčíkem mluvil naposled v únoru na tiskové konferenci k Cenám Thálie. Jako obvykle byl plný života a nápadů. Sbohem a díky!

Ilustrační foto: Archiv redakce (prezident HA Jiří Hromada s Peterem Kovarčíkem)