Vizuál muzikálu Duch, foto: Martina Root

Divadlo J. K. Tyla uvede už tuto sobotu v Novém divadle jako teprve druhé v Česku romantický muzikál Duch (Ghost The Musical), jenž vznikl podle stejnojmenného filmu z roku 1990 s Patrickem Swayzem, Demi Mooreovou a Whoopi Goldbergovou. Ten získal Oskara, přestože zpracovává velmi naivní příběh jakožto typicky americkou směsici sentimentu, napětí a nadpřirozena.

V nové inscenaci režiséra Lumíra Olšovského a uznávaného choreografa Simona Eichenbergera ústřední dvojici ztvární Pavel Režný a Eva Staškovičová, v komické roli šarlatánky Ody Mae diváci uvidí buď Venuši Zaoralovou Dvořákovou, anebo hostující Dashu. Muzikál vzniká v koprodukci s Hudebním divadlem Karlín, na jehož scénu by měl být v roce 2020 přenesen. Dílo zazní v trochu jiné verzi, než v Městském divadle Brno, jež není až tolik založená na scénických efektech.

Příběh, jenž je považován za jeden z nejromantičtějších ve filmové historii, vypráví o návratu ducha zavražděného bankéře Sama k snoubence Molly a o jeho snaze objasnit svou náhlou smrt. Sam ke komunikaci s Molly využívá falešné médium, potrhlou šarlatánku Odu Mae. „Právě role Ody Mae vnáší do muzikálu potřebný švih. Záměrně jsem obsadil typově odlišné herečky Venuši Zaoralovou Dvořákovou a hostující Dashu, obě s velmi zajímavým hlasem a širokým hereckým rejstříkem, které, ač každá jiným způsobem, obohatí romantickou inscenaci o potřebnou dávku vtipu,“ upřesňuje režisér inscenace Lumír Olšovský.

Duch, setkání před premiérou, foto: Vítězslav Sladký

Na inscenaci se podílí zkušený mezinárodní tým, vedle režiséra Lumíra Olšovského a scénografa Davea Bensona, jenž v Plzni pracoval mimo jiné na Sweeneym Toddovi či Šumaři na střeše, také švýcarský choreograf, držitel dvou německých ocenění za choreografa roku, Simon Eichenberger1. „Veškerá choreografie v muzikálu pomáhá navodit tu správnou atmosféru. Hudba, tanec, jednotlivá čísla, všechno musí sedět tak, abychom maximálně podpořili sílu romantického a nadpřirozeného příběhu. Věřím, že jsme společně s režisérem přišli na konkrétní způsob, jak tento příběh na jevišti ještě umocnit,“ popisuje svou práci na přípravě muzikálu Simon Eichenberger.

Duch, jeden z nejúspěšnějších komerčních snímků své doby, se dočkal divadelní adaptace v březnu 2011 v britském Manchesteru, odkud byl ještě téhož roku přenesen na londýnský West End, kde zaznamenal více než 500 repríz. O rok později byl nastudován na Broadwayi. „Za vznikem muzikálu stojí scénárista původního filmu Bruce Joel Rubin. Děj doprovází působivá hudba vítěze Grammy, skladatele a bývalého člena skupiny Eurythmics Davea Stewarta a Glena Ballarda, skladatele, textaře a autora písně Michaela Jacksona Man In The Mirror. Samozřejmě i v muzikálu zazní slavná skladba Unchained Melody,“ doplňuje dramaturg Pavel Bár a dodává: „Muzikál Duch obohacuje repertoár DJKT o další titul současné muzikálové tvorby, a to jen sedm let od jeho světové premiéry.

Tvůrčí tým:

Libreto a texty písní: Bruce Joel Rubin

Hudba a texty písní: Dave Stewart & Glen Ballard

Překlad a české texty písní: Adam Novák

Režie: Lumír Olšovský

Hudební nastudování: Dalibor Bárta

Choreografie: Simon Eichenberger

Dirigenti: Dalibor Bárta / Kryštof Marek

Dramaturgie: Pavel Bár

Scéna: Dave Benson

Kostýmy: Kateřina Bláhová

Pěvecké nastudování: Sára Bukovská

Projekce: Petr Hloušek

Sound design: Matouš Pilný

Light design: Jakub Sloup

 

Osoby a obsazení:

Sam Wheat: Pavel Režný

Molly Jensenová: Eva Staškovičová

Carl Brunner: Jozef Hruškoci

Oda Mae Brownová: Dasha / Venuše Zaoralová Dvořáková

Duch z metra: Lukáš Ondruš

Willie Lopez: Adam Rezner

Louise: Soňa Hanzlíčková Borková

Clara: Charlotte Pščolková

Paní Santiagová: Kateřina Falcová

Nemocniční duch / Lionel Ferguson: Roman Krebs

a company

Duch, setkání před premiérou, foto: Vítězslav Sladký