Logo HDK, Veselá vdova

Jedna z nejslavnějších operet všech dob, Veselá vdova Franze Lehára, vzniká v koprodukci Hudebního divadla Karlín a Divadla J. K. Tyla v Plzni. Inscenace v režii Martina Otavy a pod taktovkou dirigenta Norberta Baxy bude mít premiéru 24. ledna 2019 na scéně Hudebního divadla Karlín, 2. února 2019 se představí poprvé v Plzni. V hlavních rolích diváci uvidí mimo jiné Lívii Obručník Vénosovou, Pavlu Břínkovou, Michaelu Noskovou, Vlastimila Zavřela, Jana Ježka, Aleše Brisceina, Romana Hozu či Dalibora Gondíka.

Spojením plzeňského divadla s přední muzikálovou a operetní scénou Hudebním divadlem Karlín vznikne inscenace, která nabídne mimořádný hudební, pěvecký i vizuální zážitek. „Tato spolupráce mě samozřejmě těší nejen jako ředitele divadla, protože nám umožní nabídnout divákům skutečnou elegantní a estetickou show, ale také jako režiséra a člověka, který má na své působení v Hudebním divadle Karlín krásné vzpomínky,“ vysvětluje režisér inscenace a ředitel DJKT Martin Otava.

Velký důraz klademe na kvalitní obsazení, které bravurně zvládá zpěv, herectví i tanec. Žánr klasické operety považuji za velice náročný vzhledem k všestranným nárokům kladeným na všechny interprety,“ podotýká dirigent Norbert Baxa. V titulní roli Veselé vdovy, elegantní Haně Glawari se představí sopranistka Lívia Obručník Vénosová v alternaci s Gabrielou Kopperovou „S Veselou vdovou jsem se setkala poprvé před sedmi lety, byla to má první opereta a současně i velké ponaučení,“ vzpomíná Lívia Obručník Vénosová. „Především práce s tehdejším režisérem inscenace Janem Ježkem mi přinesla řadu cenných zkušeností, které nyní hodlám zúročit.“

Veselá vdova bude zajímavá nejen po stránce pěvecké, ale bude lahodit i oku milovníkům klasické operety. Scénu navrhl Lukáš Kuchinka, který spolupracuje s předními divadly u nás (Národní divadlo Brno, Divadlo na Vinohradech) i v zahraničí. „Diváci se mohou těšit na velkolepou podívanou inspirovanou styly art deco a secece,“ slibuje Kuchinka. Autorkou kostýmů je Dana Haklová, jež se podílela na stovce inscenací po celé České republice. Pracovala také v zahraničí, zejména ve Finsku, Polsku, Norsku a Bulharsku. Vytvořila kostýmy pro první scénické uvedení muzikálu Les Misérables v Divadle na Vinohradech v Praze. „Kostýmy by měly souznít nejen s hudbou, ale i se scénou, proto se (stejně jako výtvarník scény) inspiruji obdobím secese a art deco. Veselá vdova však nabízí i možnost popustit uzdu fantazii, třeba ve ztvárnění ,pontevederského kroje‘ a z něj vycházejících uniforem pontevederských úředníků. A co by byla opereta bez kankánu? A lepší inspirace než obrazy od Henri de Toulouse-Lautreca?“ mluví o své inspiraci Dana Haklová.

Když v roce 1905 uvedlo slavné hudební divadlo Theater an der Wien operetu Die lustige Witwe se subretou Mizzi Güntherovou a prvním tenoristou Louisem Treumannem v hlavních rolích Hany Glawari a hraběte Danila Daniloviče, zažila Vídeň podobnou senzaci, jako v dobách největší slávy Johanna Strausse mladšího. Původně ovšem libretisté Victor Léon a Leo Stein nabídli text R. Heubergerovi (autorovi úspěšné operety Ples v opeře). Ten dílo rozpracoval, ale Léon se Steinem nebyli jeho hudebními nápady nadšení, takže hledali skladatele jiného. V jejich hledáčku uvízl mladý Franz Lehár, tehdy ještě nepříliš známý komponista a dosavadní autor zatím čtyř dnes zapomenutých operet. Přestože se Lehár pustil do práce s velkou chutí, ani jeho hudba příliš nenadchla jak zmíněné libretisty, tak ředitele Divadla Na Vídeňce Viliama Karczaga, který nevěřil, že se nové dílo udrží na repertoáru delší dobu. Všechny pak překvapil převratný úspěch Veselé vdovy, která se rozlétla okamžitě do celého světa a jen během prvních pěti let zaznamenala v různých divadlech úctyhodný počet dvaceti tisíc repríz. Stala se tak nejen Lehárovým nejúspěšnějším dílem, ale společně se Straussovým Netopýrem vůbec nejhranější operetou světových jevišť.

Tisková konference Veselá vdova, foto: HDK

 

Realizační tým

Hudební nastudování: Norbert Baxa

Dirigenti: Norbert Baxa, Jiří Petrdlík

Režie: Martin Otava

Scéna: Lukáš Kuchinka

Kostýmy: Dana Haklová

Světelný design: Pavel Konečný

Dramaturgie: Zbyněk Brabec

Choreografie: Martin Šinták

Sbormistr: Zdeněk Vimr

 

Osoby a obsazení

Hanna Glawari: Gabriela Kopperová / Lívia Obručnik Vénosová

Hrabě Danilo Danilovič: Roman Hoza / Martin Štolba

Baron Mirko Zeta: Jan Ježek / Pavel Klečka

Valencie, jeho žena: Michaela Nosková / Radka Sehnoutková

Camille de Rosillon: Aleš Briscein / Tomáš Kořínek / Richard Samek

Raoul de Saint-Brioche, francouzský diplomat: Jan Ondráček / Jakub Turek

Vicomte Cascada, diplomat: Jakub Hliněnský / Martin Matoušek

Njeguš, sekretář na vyslanectví: Dalibor Gondík / Dalibor Tolaš

Kromow, člen vojenské rady Pontevedra: Jiří Kubík / Vlastimil Zavřel

Bogdanovič, vojenský atašé Pontevedra: Plamen Prokopiev / Martin Švimberský

Sylvia, Bogdanovičova žena: Eva Brabcová / Barbora Jindrová

Praskovja Pričičová: Ivana Klimentová / Pavla Břínková

Olga, Kromowova manželka: Adéla Skočilová / Petra Šintáková