V polovině října uvede Městské divadlo Brno na Hudební scéně první muzikálový projekt nové divadelní sezony 2014/15. A hned půjde o českou premiéru – diváci u nás poprvé uvidí muzikál Duch (Ghost) autorské trojice Bruce Joel Rubin, Dave Stewart, Glen Ballard, který měl světovou premiéru v Manchester Opera House na jaře roku 2011. Následně se hrál na West Endu i Broadwayi. Režie se ujímá ředitel MdB Stanislav Moša a v hlavních rolích se publiku představí řada oblíbených osobností brněnského muzikálového souboru. Po krátké mateřské dovolené se mj. rolí Molly vrací na jeviště Ivana Odehnalová (Skálová).

Legendární příběh o neomezené síle lásky je známý ze slavného filmového zpracování Jerryho Zuckera z roku 1990. Patrick Swayze a Demi Mooreová v hlavních rolích tenkrát okouzlili diváky pohádkovým vyprávěním o tom, jak skutečná láska může překonat i samotnou smrt. Sam a Molly jsou šťastný pár, jenže Sam je jedné noci zavražděn. Jeho duch ovšem zůstává na zemi, protože nenalezne klid, dokud svou nespravedlivou smrt neobjasní. Příběh kombinuje romantickou zápletku s detektivním případem, v němž postupně vychází najevo, že za Samovou smrtí stojí jeho kolega z banky. Samův duch prostřednictvím praštěné šarlatánky Mae s Molly komunikuje a snaží se ji chránit. Ve filmu Mae hrála Whoopi Goldbergová a na rozdíl od hlavních protagonistů proměnila nominaci na Oscara v zisk této populární ceny. Oscara získal film i za scénář.

Muzikálová verze zachovává původní syžet, který umně kombinuje milostný příběh s komediálními a dramatickými prvky. Zároveň posouvá hranice inscenování používáním nejmodernějších technologií, které na jevišti umožní prolínání skutečného a nadpozemského světa.

Díky produkčním schopnostem brněnského týmu bude Česko po Itálii, Holandsku a Maďarsku teprve čtvrtou zemí kontinentální Evropy, kde bude muzikál Duch uveden. Inscenátoři zároveň slibují opravdová divadelní kouzla a iluze, s kterými se u nás diváci zatím neměli možnost setkat.

Bruce Joel Rubin, Dave Stewart, Glen Ballard: DUCH

Překlad: Jiří Josek

Režie: Stanislav Moša
Hudební nastudování a dirigenti: Dan Kalousek, Ema Mikešková
Choreografie: Hana Kratochvilová
Scéna: Christoph Weyers
Kostýmy: Andrea Kučerová
Sbormistr: Karel Škarka
Dramaturgie: Klára Latzková

Osoby a obsazení:

Molly: Svetlana Janotová / Ivana Odehnalová
Sam: Aleš Slanina / Dušan Vitázek
Carl: Robert Jícha / Ondřej Studénka
Willie: Kristian Pekar / Jakub Zedníček
Duch v nemocnici: Ladislav Kolář / Milan Němec
Duch v metru: Igor Ondříček / Stano Slovák
Oda Mae: Zdena Herfortová / Markéta Sedláčková
Clara: Tereza Martinková / Viktória Matušovová
Louisa: Andrea Březinová / Hana Kováříková
Další role: Jan Apolenář / Rastislav Gajdoš / Martin Křížka / Tomáš Sagher
a company

Premiéra 18. října 2014 na Hudební scéně MdB.

Ilustrační foto: Loga muzikálu Ghost (repro redakce)