Sedím v kavárně na Senovážném náměstí, hned vede sídla Herecké asociace. Těším se na slavnostní udílení Cen Thálie, objednávám si sklenku Frankovky a kávu.
“Zase spadlo letadlo,” sděluje mi paní, která zde léta obsluhuje a už se od vidění známe. Táži se, jaké. Prý německé, dostávám odpověď. Okamžitě otevírám internet v mobilu, neb se považuji za velkého příznivce a propagátora letecké dopravy. A čtu, že havaroval Airbus A320 letecké společnosti Germanwings. “Naštěstí” nikoli na lince do Prahy, kterou létá z Kolína nad Rýnem často i Michael Prostějovský. Hned pod zprávou o leteckém neštěstí vidím noticku o nenadálé smrti Petera Kovarčíka. Inu, neštěstí nechodí po horách a špatná zpráva nepřichází povětšinou jen jedna… Opravdu špatný jarní den.

A aby těch smutných novinek nebylo málo, dočítám se, že v troskách zmíněného letadla zahynuli i operní pěvci Oleg Bryjak a Maria Radnerová. Německý basbarytonista Bryjak z düsseldorfské Deutsche Oper am Rhein v barcelonském divadle Gran Teatre del Liceu zpíval roli Albericha ve Wagnerově Siegfriedovi. V minulosti hostoval i na českých operních scénách – například v pražském Národním divadle nebo v Národním divadle moravskoslezském. “V Olegu Bryjakovi jsme přišli o úžasného interpreta a úžasného člověka. Jsme šokováni,” prohlásil šéf düsseldorfské opery Christoph Meyer. Divadlo Gran Teatre del Liceu pak na Twitteru uvedlo, že mezi oběťmi je i 33letá německá kontraaltistka Maria Radnerová s manželem a malým dítětem.

Na palubě letu z Barcelony do Düsseldorfu bylo 144 cestujících a šest členů posádky. Čtyřiadvacet let starý Airbus strmě sestoupil z jedenáctikilometrové letové hladiny a následně se zřítil z dosud neznámých příčin do horské oblasti v okolí městečka Barcelonette.

Ilustrační foto: Vítězslav Sladký