„Vážení cestující, za okamžik budeme startovat. Přesvědčte se prosím, zda jste správně připoutaní, vaše elektronické přístroje jsou vypnuté, servisní stolky zajištěné a opěradla sedadel ve svislé poloze,“ slýcháváme vždy, když letadlo roluje k prahu vzletové dráhy. Pak se z reproduktorů ozve kapitánské zahuhlání „Cabin crew, departure position, please!“ a zakrátko nás plný tah motorů vmáčkne do sedadel. Po zhruba dvou kilometrech a při rychlosti kolem 300 kilometrů v hodině se stroj odlepí od země a člověk si tak splní svojí odvěkou touhu – létat.

Každý, kdo létá častěji, jistě potvrdí, že v letadle lze zažít leccos. Málokdy ovšem v letové hladině 30.000 stop (zhruba 10 tisíc metrů) zaznívá v kabině dopravního letadla živý operní zpěv. Tím překvapila cestující na lince letecké společnosti Bmibaby z Manchesteru do Prahy sopranistka Věra Likérová, když jim zazpívala na palubě Boeingu 737 árii Lauretty z Pucciniho opery Gianni Schicchi a píseň Mi z operety Země úsměvů Franze Lehára. O historii a repertoáru Státní opery pak krátce promluvila dr. Jitka Slavíková. Nevšední kulturní zážitek byl součástí promyšlené strategie Bmibaby, která chce prostřednictvím koncertů na palubě představit cestujícím to nejlepší ze svých cílových destinací. „Chceme, aby si pasažéři let užili a doufáme, že jim tak vnukneme nápady, co mohou dělat a vidět v cíli své cesty a o čem možná ve svých turistických průvodcích nečetli,“ řekl výkonný ředitel letecké společnosti Julian Carr. Nápad se setkal s příznivým ohlasem cestujících. Například Dawn Farrent z Warringtonu novinářům sdělil, že vystoupení vyvolalo jeho zájem o Státní operu a až bude v Praze, určitě se pokusí na některé její představení dostat. O netradičním koncertu informoval i britský prestižní list The Daily Telegraph.

Věru Likérovou ovšem neznáme jen z operních scén. Už v roce 1992 totiž alternovala na scéně Divadla na Vinohradech úlohu malé Cosetty v prvním českém nastudování muzikálu Les Misérables. Později vystudovala Pražskou konzervatoř, kterou dokončila v roce 2008, absolvovala mistrovské pěvecké kurzy v Karlových Varech u Petera Dvorského a Magdaleny Blahušiakové a výrazně se prosadila hned v několika pěveckých soutěžích. Patří k mladé generaci nadějných pěvkyň a vystupuje nejen na scéně Státní opery v Praze (Rigoletto, Kouzelná flétna, Don Quichotte), ale také v Divadle J.K. Tyla v Plzni (Dvě vdovy, Sestra Angelika, Její pastorkyňa, Kouzelná flétna) a v libereckém Divadle F.X. Šaldy (Carmen, Nápoj lásky, Sedlák kavalír a Země úsměvů). Talentu Věry Likérové jsme si povšimli již během Burzy mladých zpěváků v roce 2009.

Foto:
1) Marta Kolafová, DJKT Plzeň – Věra Likérová jako Papagena
2) Vítězslav Sladký – Boeing 737 Bmibaby na pražské Ruzyni
3) Soukromý archiv Věry Likérové – portrét