Festival Setkání/Encounter, foto produkce festivalu

Dvanáct uměleckých akademií z Polska, Německa, Rakouska, Chorvatska, Bulharska, Ruska, Lotyšska či Filipín a navíc tradiční účastníci tedy pražská DAMU a bratislavská VŠMU se představí na 29. ročníku mezinárodního festivalu divadelních škol Setkání/Encounter 2019. Pořádající Divadelní fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně jedinečnou přehlídku zahájí 2. dubna. Nesoutěžní festival potrvá do soboty 6. dubna, kdy při večerním ceremoniálu v Divadle Husa na provázku odborná porota označí některé zajímavé festivalové výkony a počiny. Na pětidenní akci se sjede na 270 vysokoškolských studentů a jejich pedagogů z rovného tuctu uměleckých škol ze jmenovaných zemí.

Téma letošního festivalového ročníku zní:  Setkání léčí. Přehlídka má být zejména místem pro prezentaci inscenací z rozdílných národních kultur a pro vzájemnou inspiraci. „Divadelní i osobní setkávání lidí jsou důležitá a pro duši člověka léčivá. Pro nás byla navíc inspirací i pro podtitul letošního ročníku,“ uvedla studentská koordinátorka Júlia Pecková. Celý festival je výhradně v gesci studentů a organizuje jej především ateliér divadelní produkce a jevištní technologie z pořadatelské Divadelní fakulty JAMU. Festivalové produkce se uskuteční na obou divadelních scénách JAMU, kterými jsou Divadlo na Orlí a Studio Marta, a dále v prostorách Centra experimentálního divadla – tedy v Huse na provázku a HaDivadle.

„Pořádat festival a umožnit tak našim studentům setkávat se studenty z jiných zemí, je hlavním posláním akce. Téma ročníku hraje minimální roli při výběru inscenací, umělecké téma přehlídky logicky zjistíme až v jejím průběhu,“ řekl ředitel festivalu Michal Zetel. Děkan pořádající fakulty Petr Francán zdůrazňuje, že festival je středobodem akademického roku. I když festivalová představení jsou kapacitně limitována a určena zejména účastníkům přehlídky, mohou se jí přímo ve městě zúčastnit také všichni ostatní zájemci. Jak děkan Francán upozorňuje, zahájení v úterý 2. dubna na Moravském náměstí odpoledne pro širokou veřejnost obstará Open Air Stage.  Tento hudební mix pod širým nebem zahájí ve 14. 30 hodin kapely JAMU Něco si přej, Moonway Defender a MIMO.  O půl sedmé v podvečer zde vystoupí slovenská zpěvačka Katarzia se svou sólo poetic folk-rapovou hudbou a hudební program avantgardním popem završí brněnská kapela Acute Dose.

„Letos přicházíme s novinkou, která rozšiřuje platformu festivalu. Jde o pětidenní tvůrčí workshop určený osmi vybraným studentům divadelních škol zemí Visegrádské čtyřky. Workshop bude reflektovat téma Setkání léčí  a povede ho maďarský divadelní a filmový režisér Atilla Antal,“ uvedla Pecková. Účastníci workshopu se představí v rámci závěrečného ceremoniálu. Další novinkou budou také dvě velké diskuse, při kterých se spolu mohou setkat návštěvníci, studenti i tvůrci a mluvit spolu o inscenacích a rozdílných přístupech jednotlivých zemí.

Přehlídku Setkání/Encounter připravují výhradně studenti pořádající Divadelní fakulty JAMU a každoročně mění své téma. Akce je nejprestižnějším školním středoevropským festivalem, který se žádným jiným podnikem v tomto prostoru nesnese srovnání.

Festival Setkání/Encounter, foto produkce festivalu