Ilustrační foto: Plzeňský festival stepu

Plzeň bude v tomto týdnu patřit stepu. Již od včerejška až do 13.  května se zde koná Plzeňský festival stepu, který láká domácí i zahraniční stepaře. Jeho pátý ročník nabídne celou řadu zajímavých akcí, Vrcholem festivalu je slavnostní Galavečer v Měšťanské besedě.

Ve čtvrtek 10. května odpoledne byly v centru Plzně k vidění krátké ukázky stepu a v 18 hodin se v prostorách OC Olympia uskutečnil stepařský flash mob. Členové Step by Step studia Kamily Borovské takto netradičně Plzeňský festival stepu zahájí. Do Plzně se tradičně sjedou špičkoví stepaři z Česka i zahraničí, na programu jsou až do neděle 13. května workshopy, stepování pod širým nebem U branky a také tradiční vyvrcholení festivalu – slavnostní Galavečer v Měšťanské besedě s moderátory Annou Polívkovou a Michalem Kurtišem.

„Rádi bychom festival co nejvíce otevřeli veřejnosti, proto nás ve čtvrtek potkáte v ulicích města a také při flash mobu v Olympii. Jsme ale částečně omezeni povrchem – musíme vybírat zcela rovné plochy, dlažba nebo asfalt nám příliš nevyhovují. V ulicích proto budeme stepovat na speciální desce, ukázku předvede vždy jen jeden stepař. V prostorách Olympie se nás může zapojit víc – během jedné skladby se postupně přidá více než 100 plzeňských stepařů. Začátek plánujeme na 18 hodin,“ říká Kamila Borovská, z plzeňského Step by Step studia, které festival organizuje. Právě její studio dokazuje, že Plzeň je dobrou stepařskou líhní. Děti a junioři ze Step by Step studia zazářili na konci dubna na letošním ročníku Step Cupu Říčany, odkud si v různých kategoriích přivezli celkem 5 zlatých, 1 stříbrný a 2 bronzové poháry. Zlato si z Říčan přivezla velká skupina dětí Tap Shoes, malé skupiny dětí Dance with me a juniorů Dynamite a dále tria dětí Ride all day a juniorů Candyman. Stříbro získala malá skupina juniorů Can´t stop a bronz velká skupina dětí Sandman a také junior Antonín Borovský za své sólo. „Na Step Cupu Říčany jsme byli už potřetí, tentokrát to byl ale jednoznačně největší úspěch. Malé i větší děti tančily skvěle. Šly do toho naplno a je vidět, jak moc je stepování baví! Plzeňským divákům se všichni představí v rámci našeho festivalu stepu,“ říká Kamila Borovská.

Ilustrační foto: Plzeňský festival stepu

Na všechny oceněné sestavy se mohou těšit i návštěvníci mezinárodního Plzeňského festivalu stepu. K vidění budou v sobotu 12. 5. na open air vystoupení U branky nebo na závěrečném Galavečeru v Besedě. U branky se na pódiu představí v krátkých vystoupeních stepařské formace i jednotlivci. Pro všechny, kteří by si chtěli step vyzkoušet, je v sobotu otevřený workshop ve Studiu v DEPO2015. Na místě je možné si zapůjčit stepařské boty.

Plzeňský festival stepu přináší ovoce – zájem o step roste a festival podporuje i zvyšování úrovně domácích stepařů. „V rámci festivalu mají naši stepaři jedinečnou příležitost vystupovat na jednom pódiu s českými i zahraničními špičkami. To je pro ně obrovská motivace. Letos přijede například skutečná hvězda, několikanásobný mistr světa Daniel Borak,“ říká Kamila Borovská. Velký přínos mají v rámci festivalu i workshopy, určené podle úrovně nejen zkušeným stepařům, ale i začátečníkům.

Festival vyvrcholí Galavečerem v Měšťanské besedě, který bude kromě nejlepších českých studií a jednotlivců hostit i stepaře z německého Mnichova nebo polské Varšavy. Hvězdou večera bude několikanásobný mistr světa ve stepu Daniel Borak ze švýcarského Winterthuru. Večerem budou diváky provázet vítězové 6. řady soutěže StarDance herečka Anna Polívková a tanečník Michal Kurtiš. Kromě stepu se bude v rámci festivalu tančit také swing – na tančírnu s výukou swingu zve všechny zájemce do Klempírny v DEPO2015 Markéta Čekanová. Swingová tančírna začíná v pátek 11. 5. v 19 hodin.

Plzeňský festival stepu pořádá SPOLEK K.R.O.K. a organizátorem je Step by Step studio.

Ilustrační foto: Plzeňský festival stepu