NA SCÉNU! – to je výstižný název pro festival muzikálových nadějí, jehož první ročník proběhne v týdnu od 19. do 24. června 2018 na Malé scéně DJKT (již loni se konal ročník nultý). Cílem festivalu je diváky seznámit s tím nejlepším, co české muzikálové školy nabízejí – Plzeň tak bude mít jedinečnou možnost podívat se na budoucí hvězdy muzikálového divadla a zúčastnit se doprovodného programu v podobě workshopů, seminářů a přednášek. Celý program obohatí i soubor muzikálu DJKT, a to veleúspěšným Sweeney Toddem.

Program prvního ročníku festivalu je mimořádně zajímavý a pestrý. Představí se celkem čtyři školy, přičemž obě pražské konzervatoře vystoupí rovnou se dvěma představeními. Návštěvníci uvidí například retro muzikál Tajný deník Adriana Molea z Divadla na Orlí v podání absolventů brněnské JAMU, studentskou verzi populární komedie o partnerských vztazích Miluji tě, ale… má to háček nebo scénický koncert inspirovaný kariérou a životem jedinečné zpěvačky Barbry Streisandové s názvem Evergreen.

Během celého festivalu budou moci diváci navštívit, nebo se aktivně zúčastnit doprovodného programu. Mimo jiné jsou pro zájemce připraveny taneční lekce pod vedením Simona Eichenbergera a Denisy Kubášové workshopy amerického režiséra a choreografa Steva Josephsona či herce, režiséra a šéfa souboru muzikálu DJKT Lumíra Olšovského, nebo lekce jevištní mluvy s Evou Spoustovou.

Za zrodem festivalu NA SCÉNU! stojí Lumír Olšovský, který chce dát prostor a příležitost nadcházející generaci umělců. „Mladí umělci jsou naší nadějí. Přesto pouhé nadšení, odhodlání, talent a nevybouřené ambice na straně jedné nestačí, když na druhé straně straší tak málo zkušeností a zoufale málo možností se veřejně prezentovat,“ vysvětluje Lumír Olšovský. „Lumír do tohoto projektu vložil neuvěřitelné množství energie a já věřím, že se mu ta energie vrátí. Vždyť je to báječná příležitost, jak poznat, vidět a načerpat spoustu nové inspirace,“ komentuje připravovaný festival Stanislava Topinková Fořtová, hvězda muzikálového souboru DJKT.

Zatím je celý festival na svém počátku. Je to živý organismus, který se po loňském zkušebním „nultém“ ročníku postupně utváří do své finální podoby, aby byl přínosem nejen pro diváky, ale i pro studenty. Lumír Olšovský k tomu dodává: „Věřím, že se absolventi ze všech českých i moravských škol budou těšit, až se u nás v Plzni na konci června sejdou, pochlubí se, na čem pracovali, zúčastní se jedinečných workshopů, tréninků a přednášek, které jim dále rozšíří obzory, a zároveň se komplexně představí nejen divákům, ale i přítomným uměleckým šéfům a  režisérům, kteří je pak osloví k další spolupráci. Taková je moje vize festivalu NA SCÉNU!“