Muzikál Velká ryba, foto: MdB

Právě dnes má na Hudební scéně Městského divadla Brno českou premiéru muzikál Velká ryba, v originálu Big Fish.

Edward Bloom je obyčejný muž, avšak neobyčejný otec. Svému synovi Willovi vždy vyprávěl o svém životě příběhy plné fantazie, krásy, lásky a dobrodružství, historky se hemžily čarodějnicemi, obry, mořskými pannami a hrdinskými činy, které překračovaly hranice uvěřitelnosti. Tak ze svých vyprávění vystavěl v očích svého syna mýtus nesmrtelného hrdiny. Dospělého Willa však už otcovy fantastické příběhy nebaví a trvá na racionálním, nikoli fantastickém popisu jeho života. Když se Edwardovo zdraví zhorší a Will se dozví, že se svou ženou Josephine budou mít vlastního syna, rozhodne se Will jednou provždy odhalit otcův životní příběh, aby se dozvěděl, kdo je jeho otec doopravdy…

Velká ryba je silný a kouzelný muzikál o příbězích, kterými určujeme svou identitu. O tom, jak je fantazie v lidském životě důležitá a že uvnitř okamžiků opravdové lásky můžeme žít navždy. O tom, že magii můžeme objevit i v nejobyčejnějších chvílích našich životů.

Broadwayský muzikál Velká ryba (Big Fish) vychází z románu Daniela Wallace Velká ryba: Román mytických rozměrů (Big Fish: A Novel of Mythic Proportions) z roku 1998 a z oceňovaného filmu Tima Burtona Velká ryba (Big Fish) z roku 2003. Autorem scénáře k muzikálu, který spatřil světlo broadwayských ramp v Neil Simon Theatre v roce 2013, je John August, jenž je také autorem filmového scénáře a je podepsán jako scenárista pod dalšími Burtonovými filmy, jako jsou například Karlík a továrna na čokoládu (Charlie and the Chocolate Factory, 2005), Mrtvá nevěsta (Corpse Bride, 2005) či Frankenweenie (2012). Poutavá hudba a vtipné písňové texty pocházejí z pera Andrewa Lippy, jenž stojí také za hudební složkou muzikálu The Addams Family.

Muzikál Velká ryba, foto: MdB


Městské divadlo Brno představí tento fantastický muzikál v překladu Zuzany Čtveráčkové a na jeviště jej uvede režisér Stanislav Moša se svým týmem – dirigenty a autory hudebního nastudování budou Ema MikeškováMatěj Voda, o úpravu hudebního aranžmá se postarají Karel Albrecht a Daniel Kyzlink, scénu navrhne Christoph Weyers, autorkami kostýmních návrhů budou Andrea a Adéla Kučerovy, o scénické projekce se postará Petr Hloušek, loutky do inscenace navrhne Jaroslav Milfajt, choreografem bude Michal Matěj a sbormistrem Karel Škarka. To celé pod dramaturgickým dohledem Miroslava Ondry. Z hereckých osobností, které postavám vdechnou život, se můžeme těšit například na Lukáše Janotu nebo Aleše Slaninu, Daniela Rymeše nebo Marca Salvadoriho, Radku Coufalovou nebo Terezu Navrátilovou, Mímu Krajčovou nebo Elišku Skálovou, Ondřeje Halámka nebo Dušana Vitázka, Alana Novotného nebo Jiřího Resslera, Martu Matějovou nebo Markétu Sedláčkovou, Elišku Horňákovou nebo Dagmar Křížovou, Kryštofa Helbicha nebo Matyáše Mičulku a mnohé další.

Muzikál Velké ryba, foto: MdB