Divadlo J.K. Tyla v Plzni uvede jako první v Čechách nejúspěšnější muzikál německy mluvících zemí Elisabeth. Premiéra proběhne 30. listopadu 2019 na Nové scéně. Podívejte se na obsazení!

Jeden z nejúspěšnějších muzikálů kontinentální Evropy ELISABETH napsali libretista Michael Kunze (Němec narozený v Praze) a hudební skladatel Sylvester Levay, Američan maďarského původu narozený v Jugoslávii. Přesto je jejich nejznámější dílo obecně považováno za rakouský muzikál, snad kvůli zvolenému tématu a skutečnosti, že světová premiéra se konala v roce 1992 v Theater an der Wien (Divadlo na Vídeňce). Tam se Elisabeth hrála poprvé přes dva roky, následně od roku 1996 do roku 2001 a naposledy v letech 2003 – 2005, aby se v roce 2012 nově představila v Raimund Theateru, který se nachází poblíž nejslavnější vídeňské nákupní třídy Mariahilferstraße. Dále muzikálu aplaudovali diváci nejen v celé Evropě, ale například také v Soulu či Tokiu. Z mnoha uvedení vznikly nahrávky vydané na CD či DVD.

Jak napovídá název, muzikál Elisabeth, který se zcela nepochopitelně v Čechách až dosud nikdy nehrál, vypráví o osudu a životní cestě císařovny Alžběty Bavorské, zvané Sisi. Kunze ovšem s příběhem zachází volně a podobně jako v následujících dílech Mozart! nebo Marie Antoinette titulní hrdinku konfrontuje s postavami imaginárními.

Dějovou osu výrazně předznamenává prolog, jehož obsahem je snový Boží soud s Luigim Luchenim, obviněným z vraždy Elisabeth. Ten za hlavního viníka označuje Smrt (Der Tod, v němčině mužského rodu). Tento tajemný pohledný mladík pak v muzikálu zasahuje mnohokrát do děje, jehož hybatelem je právě Lucheni, komentátor a glosátor, ne nepodobný postavě Che z Evity. Zmíněný Smrťák se poprvé setkává s Elisabeth v době jejího mládí, kdy při lehkovážné hře spadne z cirkusové hrazdy. Okamžitě se do ní zamiluje a nepřestává ji pronásledovat ani poté, co si ji namísto její sestry Heleny vybírá císař František Josef za manželku. Sisi ovšem po sňatku neztrácí nic ze své volnomyšlenkářské povahy, takže má špatný vztah s autoritativní tchýní Sophií a dalšími figurkami císařského dvora. Sofie jí odebere děti, které chce vychovávat sama na “vojenský způsob”. Kvůli přísné výchově syna Rudolfa napíše Elisabeth ultimátum, na něž císař přistoupí a Rudolfova výchova se zmírní. Elisabeth, krásná, sebevědomá žena, vyvolává ve Smrti stále silnější touhu. Žárlí na tu, kterou od mládí obdivuje a svede mladého prince Rudolfa k sebevraždě. Stárnoucí Elisabeth tím zlomí, poprvé chce sama do náruče Smrti.

Smrťák však Elisabeth trestá – právě teď ji do svých spárů nechce. Ta přilne zpět ke svému manželovi, ale jejich klid netrvá dlouho. Během výletu do Ženevy Sisi probodne italský anarchista Luigi Lucheni pilníkem. Na následky zranění císařovna umírá a končí konečně ve vášnivém objetí se Smrtí. V muži, který ji celý život miluje, pronásleduje a mučí, nachází (možná) novou lásku.

 

Dosavadní produkce:

1992 Vienna
1996 Takarazuka Revue
1996 Budapest
1999 The Hague
1999 Karlstad
2000 Japan
2001 Essen
2003 Vienna revival
2004 Japan revival
2005 Turku
2005 Stuttgart
2007 Japanese tour
2006 Thun
2008 Berlin
2008 European tour
2012 Seoul
2012 South Korean tour
2012 Japan
2012 Vienna revival
2013 Seoul
2013 South Korean tour
2014 Shanghai
2015 Seoul
2015 Korean tour
2015 Japan revival
2015–16 European tour
2017–18 Netherlands
2018–19 Seoul

„Muzikál Elisabeth přinese velkolepou divadelní podívanou, působivou hudbu a podmanivý příběh o nelehkém osudu milované císařovny Sisi, která pouze žila na nevhodném místě a v nevhodnou dobu,“ přibližuje připravovanou premiéru Lumír Olšovský. Do náročné titulní role byly po konkurzech a osobním schválení autory obsazeny sólistka muzikálového souboru Soňa Hanzlíčková Borková a hostující muzikálová a operní zpěvačka Michaela Gemrotová. V Plzni dílo zazní v českém přebásnění renomovaného textaře a překladatele Michaela Prostějovského.

Promo foto muzikálu Elisabeth: Martina Root

Elisabeth

Libreto: Michael Kunze

Hudba a instrumentace: Sylvester Levay

Český text: Michael Prostějovský

Režie: Lumír Olšovský

Hudební nastudování: Kryštof Marek

Dirigenti: Pavel Kantořík / Kryštof Marek

Dramaturgie: Pavel Bár

Choreografie: Pavel Strouhal

Scéna: Ondřej Zicha

Kostýmy: Roman Šolc

Pěvecké nastudování: Sára Bukovská

Sound design: Tomáš Lorenc

Light design: David Janeček

 

Osoby a obsazení:

Elisabeth: Soňa Hanzlíčková Borková / Michaela Gemrotová

Luigi Lucheni: Martin Holec / Lukáš Ondruš

Smrt: Jan Kříž / Pavel Režný

Císař Franz Josef: Jozef Hruškoci

Arcivévodkyně Sofie, tchýně Elisabeth: Venuše Zaoralová Dvořáková / Renáta Podlipská

Arcivévoda Rudolf: Pavel Klimenda

Arcivévoda Rudolf jako dítě: Marek Ambrož / Jakub Ekstein / Ondřej Kapusta

Vévoda Max Bavorský, otec Elisabeth: Jan Ježek / Roman Krebs

Vévodkyně Ludovika, matka Elisabeth / Madam Wolf: Stanislava Topinková Fořtová

Company: Michaela Bártová, Kristýna Bečvářová, Dominika Girethová, Barbora Fialová, Zuzana Holbeinová, Tereza Koželuhová, Nikola Kubešová, Simona Lebedová, Miroslava Preňková, Charlotte Režná, Hana Spinethová, Eva Staškovičová, Eliška Suková, Viktorie Tandlerová, Ondřej Baumrukr, Tomáš Drobil, Jaromír Holub, Václav Kolář, Miroslav Kosík, Václav Koutecký, Michal Kováč, Dušan Kraus, Štěpán Piller, Adam Rezner, Radek Antonín Shejbal, Martin Šefl, Václav Šmíd, Petr Špinar, Jan Veselý

 

Premiéra v Novém divadle DJKT Plzeň dne 30. listopadu 2019