Klasická opereta je pořád divácky velmi oblíbeným žánrem, přestože nové inscenace uvádí česká divadla v porovnání s operou a muzikálem poměrně zřídka. Zejména v Praze byla až do nedávna operetní nabídka doslova žalostná.

Ledy prolomilo na podzim pražské Národní divadlo, když nastudovalo na scéně zrekonstruované Státní opery u nás zřídka vídanou, ale ve světě oblíbenou operetu Ples v hotelu Savoy. Zkomponoval jí Paul Abraham v roce 1932 a patří do tzv. bronzového věku operety, tedy do doby, kdy vznikla poslední svěží a skvělá díla s prvky jazzu a swingu, než otěže hudebního divadla definitivně převzal nastupující muzikál.

Revuální Ples v hotelu Savoy se odehrává na prosluněné Riviéře poblíž Nice ve skutečně existujícím slavném hotelu. Hlavními hrdiny milostných pletek je novomanželský pár Madeleine a Aristide, kteří se vracejí z ročních líbánek do své krásné vily.

Komplikace přináší dopis od bývalé lásky Aristida – večer jej očekává argentinská tanečnice Tangolita. Aristide poprosí o radu přítele Mustafu Beje, tureckého atašé. Současně zve Madeleine její sestřenice Daisy z New Yorku na ples, kde odhalí inkognito hudebního skladatele Pasodobla. Tím je připraveno bojiště pro lásku, vášeň, nevěru a pomstu… Jako v každé dobré operetě se ovšem vše vysvětlí a diváky krom nádherných melodií a strhujících tanečních čísel čeká i pohádkově šťastný konec.

Ve Státní opeře nové inscenaci vdechl život režisér Martin Čičvák a zkušený dirigent, hudební skladatel a jazzový aranžér Jan Kučera. Návštěvníci představení se mohou těšit nejen na vkusnou zábavu, ohromující kostýmy a svižná taneční čísla, ale také na strhující výkony povětšinou mladých operních pěvců. V úloze Madeleine de Faublas se střídají atraktivní zpěvačky Vanda Šípová a Doubravka Součková, jejího záletného manžela Aristida hraje a zpívá Csaba Kotlár v alternaci s Jiřím Hájkem. V emancipovanou mladou Američanku Daisy Parkerovou se proměňují Barbora Řeřichová a Lucie Hájková, skvělé komediální kousky pak předvádí Turek Mustafa Bej dokonce ve trojím obsazení (Josef Moravec, Daniel Matoušek a  Tomáš Kořínek). Pravou exotiku vnáší na scénu představitelky Tangolity – Linda Fernande nebo Angela Nwagbo.

Návštěvou Plesu v hotelu Savoy rozhodně nešlápnete vedle. Čeká vás večer plný zábavy, kouzelných melodií a temperamentních choreografií. Do konce letošní divadelní sezony máte šanci ještě 6., 12., 20. a 29. dubna, 7. a 13. května či 4. a 10. června.