Muzikantská pohádka na Malé scéně DJKT Plzeň

muzikantská pohádkaSvětová premiéra dětského muzikálu s názvem Muzikantská pohádka se uskuteční na Malé scéně Nového divadla v Plzni už v sobotu 11. června od 17 hodin.

Inscenace Muzikantské pohádky je prvním příspěvkem muzikálového souboru DJKT do cyklu komorních představení na Malé scéně určených pro děti od 5 let. Titul je zařazen do abonentní řady J /Junior/.

Při hledání hudebního titulu pro malé diváky měl šéf muzikálového souboru Roman Meluzín souboru šťastný nápad vyzvat k jeho vytvoření muzikanta, skladatele, dirigenta a pedagoga Dalibora Bártu. Ten hozenou rukavici zvedl a ke společnému dílu přizval Václava Bártu st. Shoda příjmení přitom není náhodná, tvůrčí dvojici pojí příbuzenský vztah. Dalibor se k Václavovi hlásí jako ke svému strýci a mají za sebou již dvacetiletou spolupráci na různých projektech. Na Malé scéně se v minulé sezoně představili pořadem Paměti vrby, jehož základ tvořily Daliborem zhudebněné Václavovy texty. Za připomínku stojí, že písně interpretoval další člen klanu Bártů, zpěvák Václav Noid Bárta.

Autorský záměr a genezi nové Muzikantské pohádky přibližuje Dalibor Bárta, zároveň debutující jako režisér: „Věděl jsem, že mám ve Vaškovi skvělého spolupracovníka, tvorbě pro děti se věnoval celý život. V 80. letech mu vyšla v Supraphonu Muzikantská pohádka s Václavem Postráneckým, Františkem Filipovským, Viktorem Preissem a dalšími skvělými herci. A právě na její námět vzniká naše inscenace, i když příběh je jiný. Zůstává však stěžejní myšlenka a snaha, aby důležitou roli v příběhu hrály hudební nástroje a hudba jako taková. Naše pohádka by mohla být takovým malým muzikálem, kde písničky posouvají děj, ale zároveň fungují i samy o sobě. Chtěli bychom divákům nabídnout ryze českou pohádku s klasickými postavami jako je vodník, pohádková babička, tříhlavá saň, princ nebo princezna. Doufáme, že se bude bavit celá rodina od malých capartů až po babičky.“

Příběhem bude diváky provázet Stanislava Topinková Fořtová, o pohádkové postavy se za doprovodu živé kapely podělí mladí členové muzikálového souboru Kateřina Falcová a Adam Rezner, to vše v choreografii Jana Kaleji. Ve výsledném tvaru se výrazně uplatní kostýmy a nápaditá scéna plzeňské výtvarnice Dany Raunerové, která mj. již navrhla výpravu pro několik inscenací Divadla Alfa.

 

MUZIKANTSKÁ POHÁDKA

Scénář: Dalibor Bárta,Václav Bárta st.

Zpěvní texty:Václav Bárta st.

Hudba: Dalibor Bárta

Hudební nastudování a režie: Dalibor Bárta

Choreografie: Jan Kaleja

Scéna a kostýmy:Dana Raunerová

Průvodkyně: Stanislava Topinková Fořtová

Herečka: Kateřina Falcová

Herec: Adam Rezner