O Jeníčkovi a Mařence, aneb, jak to dobře dopadlo

O Jeníčkovi a Mařence, aneb, jak to dobře dopadlo

V sobotu 4. února od 17 hodin má na Malé scéně Nového divadla v Plzni premiéru inscenace dětského muzikálu Jany Havlatové O Jeníčkovi a Mařence, aneb, jak to dobře dopadlo. Netradiční roztančenou verzi známé pohádky inscenovala v Divadle J. K. Tyla dlouholetá přední pěvkyně této scény Lilka Ročáková Rybářová. Inscenaci doprovází živě smyčcové kvarteto, hudebně muzikál nastudoval Pavel Kantořík. Choreografkami inscenace jsou členka muzikálového souboru DJKT Charlotte Pščolková, která si v inscenaci také zahraje, a členka souboru baletu Kristýna Potužníková.

Diváci se v průběhu představení seznámí nejen s malým Jeníčkem a nebojácnou Mařenkou či jejich Otcem, ale i s parádivou Macechou, která by místo starosti o děti a domácnost nejraději pořád jen tancovala. Chybět samozřejmě nebude perníková chaloupka a v ní ošklivá Ježibaba, která však ani v nejmenším nepochybuje o své kráse. „Jde o muzikál plný písniček a tancování na téma známé pohádky O Perníkové chaloupce. Jeho půvab tkví v humoru, napětí a v poezii. Zábavnými průvodci dětem budou klauni Červenáček a Oranžáček,“ přibližuje muzikál Lilka Ročáková Rybářová. „V muzikálu  jsem provedla některé úpravy, které přispěly k většímu zdivadelnění. Zajímavostí je neobvyklý živý doprovod smyčcového kvarteta v aranžmá talentovaného posluchače Pražské konzervatoře Svatopluka Kůrky,“ připomíná režisérka, která je rovněž autorkou návrhu kostýmů a scény.

Do hlavních rolí Mařenky a Jeníčka jsou obsazeny dvě dvojice dětských herců. Jeníčka ztvární Václav Klimeš nebo Martin Vojáček, Mařenku Barbora Drsová nebo Marie Nocarová. V roli Macechy a Ježibaby vystoupí Hana Sýkorová Spinethová, otce hraje Roman Krebs. Klaunem Červeňáčkem bude Lukáš Ondruš, Oranžáčkem Charlotte Pščolková. Jeníček a Mařenka ale nebudou jedinými dětmi na scéně. Kromě nich v rolích tančících kytiček vystoupí členové dětského baletu DJKT.

„V každém představení bude tedy vystupovat deset dětí. Práce s dětmi vyžaduje ode všech především trpělivost. Já se pak ve své režii snažím především o to, aby děti neztratily svou bezprostřednost,“ říká Lilka Ročáková Rybářová, která má s dětmi na jevišti i v hledišti bohaté zkušenosti. V DJKT inscenovala již s velkým úspěchem opery pro dětského diváka – Mozartova Bastiena a Bastienku, Pauerova Žvanivého Slimejše s mluvenou dětskou rolí malé Saiši. A v loňském roce Kocoura v botách Jiřího Temla, kde účinkuje dětský sbor a balet. Nyní přivádí na jeviště tato dlouholetá přední členka plzeňské opery dětský muzikál s velkými dětskými sólovými rolemi.

O Jeníčkovi a Mařence, aneb, jak to dobře dopadlo

O Jeníčkovi a Mařence, aneb, jak to dobře dopadlo

Foto: Pavel Křivánek