Mimořádný koncert Paměti vrby se uskuteční 15. listopadu 2014 na Malé scéně Nového divadla v Plzni od půl osmé večer a odstartuje zároveň Noc divadel.

Paměti vrby jsou kolekcí baladických písní z autorské dílny Dalibora Bárty (hudba) a Václava Bárty st. (texty). Celý pořad je provázen úryvky z knížky Václava Bárty Kozí válka v podání Stáni Topinkové Fořtové, jako sólisté se představí zpěvačka Věra Křížková a rockový zpěvák, hudební skladatel, textař a herec Václav Noid Bárta, známý z mnoha muzikálových rolí. Ten je bratrancem dirigenta souboru muzikálu Divadla J.K.Tyla Dalibora Bárty.

Paměti vrby ctí lidovou poetiku, nejsou však nikterak žánrově svázány. Instrumentaci orchestru tvoří smyčcové kvarteto, jemuž vévodí přední houslistka Jana Vonášková Nováková v alternaci s členkou Škampova kvarteta Helenou Jiřikovskou, dále pak trio hráčů, kteří střídají několik dechových nástrojů od flétny přes saxofon až k basklarinetu (P. Hrubý, J. Tarantík, M. Špelina) a rytmika s vynikajícím perkusistou a hráčem na indická tabla Tomášem Reindlem. Převážná část muzikantů jsou členové orchestru muzikálu a operety DJKT. Paměti vrby mají obsahově nejblíž k „World Music“, ale díky skvělým sólistům a instrumentalistům přesahují hranice žánrů.

Plzeňské divadlo se zároveň poprvé připojí k celoevropskému projektu European Theatre Night, který od roku 2008 prezentuje divadlo v netradiční formě vždy třetí listopadovou sobotu. V České republice proběhla Noc divadel s velkým ohlasem v loňském roce poprvé, jejím koordinátorem je Institut umění – Divadelní ústav.

Dějištěm Noci divadel se v sobotu stanou v době od 21:30 až do půlnoci obě budovy DJKT. Ve Velkém divadle dýchne na příchozí atmosféra starověkého Říma, která po premiéře baletu Spartakus bude za účasti aktérů představení doznívat i v přilehlých prostorách a vtiskne neobvyklý ráz interaktivním prohlídkám divadelního zákulisí. Připraven je také živý hudební program ve foyer Velkého divadla. Prohlídkybudou probíhat i v Novém divadle. Otevřená budou obě foyer, ve velkém sále i na Malé scéně bude opakovaně promítán krátký časosběrný dokumentu o stavbě Nového divadla. Na Malé scéně budou k zhlédnutí také zkrácené záznamy inscenací Divadla J. K. Tyla. Po příchodu do divadla se návštěvníci budou moci přihlásit na komentovanou prohlídku budovy, fungovat budou i všechny divadelní “občerstvovny,” včetně stylové restaurace Za oponou.

Foto:
1, 2) Archiv Dalibora Bárty – Paměti vrby
3) Pavel Křivánek – Nové divadlo v noci