Dvě pražská muzikálová divadla, Hybernia a Kalich, v minulých dnech částečně odkryla karty ohledně svých dalších projektů. Zatímco Hybernia vsadí opět na klasický příběh ze světové literatury, v Kalichu zazní muzikál postavený na hitech slovenské skupiny Elán.

Producenti z Hybernie si tentokrát vybrali projekt nového tvůrčího týmu hudebníků ze stále populárnější skupiny Nightwork a divadelníků z uměleckého uskupení Skutr. Autoři hudby Petr Kaláb, Jan Maxián a Jakub Prachař se společně s libretisty Martinem Kukučkou, Lukášem Trpišovským a textařem Petrem Kolečkem pustí do příběhu Quasimoda, který byl již ztvárněn mnohokrát ve filmu, činohře, muzikálu i baletu. K nejpopulárnějším divadelním zpracováním Hugova románu Chrám Matky Boží v Paříži bezesporu patří klasický balet Cesara Pugniho Esmeralda a velký muzikál R.Coccianteho a L.Plamondona Notre – Dame de Paris, který sklízí úspěchy v celém světě, ale na českou scénu bohužel ještě nedorazil. Nedávno plzeňský balet uvedl na stejné téma dramatický balet Zvoník od Matky Boží v režii Libora Vaculíka.
Režie nového projektu Quasimodo bude svěřena Martinu Kukučkovi (na jeho tým si mohou vzpomenout i diváci Všechnopárty) a přestože zveřejněné obsazení není ještě kompletní, už nyní je známo, že titulní úlohu bude alternovat Tomáš Trapl a Csongor Kassai, v dalších rolích diváci uvidí Mariána Vojtka, Davida Krause, Jiřího Korna, Zdenku Trvalcovou, nebo Ondřeje Rumla. Premiéra je naplánována na 11.11. 2011.
Možná, že právě tento nový autorský a incenátorský tým může být štikou v poměrně klidném českém muzikálovém rybníčku. Zatímco zmínění hudebníci již skládají hudbu pro projekty alternativního divadla La Fabrika, Petr Kolečko je podepsán pod muzikálem Pornohvězdy, který inscenoval v pražském klubu Roxy.

Záměr oživit v muzikálovém příběhu hity skupiny Elán oznámil producent Michal Kocourek společně s Vašo Patejdlem už na loňském křtu kompletní nahrávky Jacka Rozparovače. Nyní projekt získává konkrétnější obrysy, a také název – Osmý světadíl. Divadlo Kalich zároveň vyhlašuje konkurz do tohoto muzikálu, jehož premiéra se má uskutešnit už 14. září 2011 v režii Jána Ďurovčíka. Informace o konkurzu přetiskujeme:

Divadlo Kalich zve ve dnech 18. a 19. dubna 2011 na konkurz do nového muzikálového projektu v režii a choreografii Jána Ďurovčíka, který ponese název Osmý světadíl.
1. kolo konkurzu proběhne 18. dubna mezi 8:30 – 16:00 hod. S sebou vhodné oblečení pro taneční část.
Od pondělí 21. března budou na www.divadlokalich.cz k dispozici ke stažení demo nahrávky a základy k písním určeným pro konkurz.

Obsazované role:

hlavní ženské role:
JANA – pohledná dívka do 30ti let, štíhlá (nebo mladistvého vzhledu až princeznovského typu ) – soprán (vysoký soprán), taneční a herecké schopnosti
MATKA – ženu do 45 let (nebo alespoň tak vypadající) – vyšší alt

hlavní mužské role:
TOMÁŠ – mladý, sympatický, studentského vzhledu – tenor, taneční schopnosti a herecké schopnosti
ERIK – pohledný, sebevědomý, charismatický – vyšší baryton, taneční a herecké schopnosti

O konkurzech do company tohoto muzikálu bude divadlo včas informovat na svých webových stránkách.

Ilustrační foto:

1) Vítězslav Sladký: Chrám Notre Dame de Paris
2) Marta Kolafová: Richard Ševčík jako Quasimodo v baletu DJKT Plzeň
3) Josef Hrubý: Vašo Patejdl na křtu CD Jack Rozparovač