Pardubice se už brzy stanou opět hlavním městem smíchu v České republice. Východočeské divadlo pořádá již XI. ročník GRAND Festivalu smíchu, který divákům nabídne od 14. do 21. března k zhlédnutí 7 nejlepších komedií, které vznikly v Čechách a na Moravě během minulého roku. Dalších 12 výborných komediálních představení diváky čeká v doprovodném programu na Malé scéně ve dvoře a v Kulturním domě Hronovická.
Novinkou letošního ročníku je rozšíření festivalu o Prolog a Epilog, v rámci nichž se představí komedie, jež se nevešly do samotného festivalového týdne či nesplňovaly podmínky soutěže, ale jsou natolik kvalitní, že o ně organizátoři publikum nechtěli ochudit.
Pardubický festival je svým zaměřením zcela výjimečný a unikátní, protože se věnuje výhradně komediálnímu žánru, jenž je na jiných festivalech opomíjen. Východočeské divadlo tak v tomto jedinečném projektu ukazuje, že vytváření kvalitních komedií je výsostným uměleckým žánrem, který si zasluhuje pozornost a ocenění.

Kredit festivalu dodává záštita Ministerstva kultury ČR a pardubické primátorky MUDr. Štěpánky Fraňkové. GRAND Festival smíchu podporuje i Pardubický kraj, který ho zařadil do dokumentu Tvář Pardubického kraje jako významnou událost. Závěrečný Galavečer smíchu s vyhlášením výsledků festivalu již posedmé natočí Česká televize.
GRAND Festival smíchu má vedle Prologu a Epilogu opět dvě sekce – soutěžní a doprovodnou část. Výběr soutěžních komedií provádí komise sestavená z dramaturgů, režisérů a členů umělecké rady Východočeského divadla. V nesoutěžním programu se vedle klasických komedií prezentují také komediální představení divadla malých jevištních forem, amatérská divadla, netradiční projekty, pohádky atd.

Do soutěžního klání o titul Komedie roku 2010 se letos zapojí Městské divadlo Brno s hudební retro-komedií Škola základ života, českobudějovické Jihočeské divadlo s lekce erotickou komedií z divadelního prostředí Slepice, Městské divadlo Mladá Boleslav s muzikálem Dědeček automobil, královéhradecké Klicperovo divadlo s kabaretem s písněmi Noc oživlých mrtvol, Divadlo v Dlouhé Praha se dvěma aktovkami Dáváme děťátku klystýr! – „Kašlu na to!“, řekla Hortenzie, Městské divadlo Zlín s groteskou o výhře v loterii Ruské loto a samozřejmě domácí Východočeské divadlo s činoherní adaptací operety Netopýr uváděnou pod názvem Pomsta à la Netopýr. Naši čtenáři tedy mohou vidět v Pardubicích na jednom místě hned tři zajímavé hudební komedie – brněnskou “Školu”, Dědeček automobil Radka Balaše a Netopýra v inscenační úpravě Petra Novotného.

Soutěžní komedie hodnotí festivalová porota, která bude v letošním ročníku zasedat ve složení: Divadelní recenzentka Jana Paterová, šéfredaktor Divadelních novin Jan Kolář, proděkan DAMU Zdeněk A. Tichý a dramaturgyně redakce zábavy ČT Monika Nevolová. Porota udělí Cenu odborné kritiky a dále ocení nejlepší ženský a mužský herecký výkon. Alternativou odborné poroty je studentská porota složená ze studentů divadelní vědy, která předává Cenu studentů projektu či počinu, který shledá mimořádně zajímavým a podnětným.
Diváci ověřeným systémem hlasovacích lístků rozhodnou o ocenění Komedie diváků.

Hlavní cenou festivalu pak bude titul Komedie roku 2010. Tento titul bude udělen nejlépe hodnocené inscenaci soutěže nejširším hodnotícím auditoriem, tedy oběma porotami i diváky. Grand festival smíchu vyvrcholí tradičním Galavečerem smíchu, během něhož budou rozdány festivalové ceny.

Foto:

1) Logo Grand festivalu smíchu 2011
2) Jef Kratochvil pro MdB: Škola základ života
3) Michal Škvor pro MDMB: Dědeček automobil
4) Ladislav Formánek pro VČD Pardubice: Pomsta à la Netopýr