Pohádková Popelka, v angličtině Cinderella, láká mnohé filmové i muzikálové tvůrce. Příběh byl již ztvárněn mnoha způsoby, už v roce 1817 například G. Rossinim v opeře La Cenerentola, velmi populární je i baletní zpracování Sergeje Prokofjeva z roku 1945. Z českých filmů zůstává v paměti i díky písničkám zejména Popelka z roku 1969 a Tři oříšky pro Popelku, které natočil Václav Vorlíček v hlavních rolích s Libuší Šafránkovou a Pavlem Trávníčkem v roce 1973. Existují i verze jakési “Popelky naruby”, kdy Popelkou není chudá dívka, ale prostý chlapec, tedy Popelák.
V Americe se Popelky chopili známí broadwayští muzikáloví autoři Rodgers a Hammerstein (Oklahoma, Carousel, Sound of Music, South Pacifik), kteří ji pojali jako televizní muzikál pro stanici CBS s Julií Andrews v titulní roli. První uvedení na televizní obrazovce sledovalo v roce 1957 přes 100 milionů diváků. Další verze pochází z let 1965 a 1997.

Původní český muzikál Popelka se inspiroval právě českou filmovou pohádkou, ještě černobílou, z roku 1969, kterou napsala Vlasta Janečková a Jarmila Turnovská, s hudbou Angelo Michajlova a texty Ivo Fischera. Režisér Martin Novotný spolu s producentkou Ludmilou Košařovou získali pro svůj záměr koncem 90. let známého hitmakera Zdeňka Bartáka a neméně zkušeného libretistu a překladatele Michaela Prostějovského, kteří starý příběh oblékli do nového kabátu. Vzniklo tak nové svébytné dílo, inscenované v roce 2000 v divadle Milénium s předními umělci pražské muzikálové a herecké scény. V muzikálu hrála například již nežijící vynikající muzikálová zpěvačka Šárka Tomanová, ale také například Jan Přeučil, Vlastimil Korec, Pavel Polák, Michaela Dolinová nebo Jiří Schoenbauer. Později se dílo přesunulo do GoJa Music Hall na pražské výstaviště, kde se mimo jiných představili nová rodící se hvězda Dasha (Popelka) a zpěvák Shimmi (Princ). Produkce tehdy získala sympatie i tím, že 22. září 2001 odehrála benefiční představení na pomoc americkým dětem, kterých se dotkly známé zářijové teroristické útoky.

Po téměř deseti letech se povedený rodinný muzikál Zdeňka Bartáka a Michaela Prostějovského v nové jevištní úpravě Ivana Misaře vrací na divadelní scénu. Už v sobotu 9. ledna jej uvede na České scéně Těšínské divadlo v režii zmíněného dramaturga a režiséra Misaře, hudebním nastudování Zbigniewa Siweka a aranžmá Daniela Bartáka.
Režiséra, autora scénické úpravy a dramaturga v jedné osobě jsme se zeptali, co nového Popelka v Českém Těšíně divákům nabídne:
„Hra ctí v základu klasický pohádkový příběh a snaží se momenty poetické vyvážit situacemi humornými. Do současna ji posouvá hudba, jejíž aranžmá má šat vskutku moderní. Je zajímavé, jak to konvenuje s klasickou výpravou a dobovými kostýmy. Vyzkoušeli jsme si, že tento Popelčin příběh oslovuje nejenom děti, ale i dospělé. Popelku jsem před časem nastudoval se studenty Janáčkovy konzervatoře Ostrava a sehráli jsme ji úspěšně na festivalu Dokořán hudebnímu divadlu v Brně. Co se týče mého autorského vkladu, přidal jsem do pohádky dvě nové postavy a snažil se ji upravit tak, aby lépe odpovídala zvolenému inscenačnímu záměru,“ zdůrazňuje Ivan Misař a dodává: „Každý člověk by se měl občas podívat na svět očima dítěte. I když pohádky patří především dětem, je mezi námi dospělejšími hodně těch, kteří se k nim rádi vracejí. Vždyť kdo by nechtěl, aby dobro zvítězilo nad zlem, aby chudá, ale počestná a pracovitá dívčina skončila v náručí hodného prince a aby nad tím vším vládl moudrý a spravedlivý král.“

Zdeněk Barták – Michael Prostějovský: POPELKA

Nová divadelní adaptace: Ivan Misař
Scéna a kostýmy: Marta Roszkopfová j.h.
Choreografie: Jaroslav Moravčík
Hudební nastudování: Zbigniew Siwek
Hudební aranžmá, mix a hudební režie: Daniel Barták
Režie: Ivan Misař

Osoby a obsazení:

Vypravěč: Petr Buchta, Petr Sutorý
Popelka: Jana Ondrušková, Markéta Glosová
Princ: Tomáš Hába
Král: Vítězslav Kryške
Komoří: Zdeněk Klusák
Macecha: Lucie Bergerová, Jolana Ferencová
Otec: Karel Čepek
Kateřina: Petra Sklářová
Dora: Adéla Krulikovská
Holoubek, dvorní dáma: Tereza Starostková
Tancmajstr: Petr Pěnkava, Josef Bičiště j.h.
Kočí, strážný: Jaroslav Palatý j.h.
a company

Premiéra 9. ledna 2010 v 17.30 hod. v Těšínském divadle.

Foto: Těšínské divadlo (snímek z inscenace a portrétní foto režiséra Ivana Misaře) a logo muzikálu Popelka