Pohádková činohra Aloise Jiráska patří k zlatému pokladu české divadelní tvorby a pravidelně se k ní vrací většina tuzemských scén. V Těšínském divadle ovšem notoricky známé dílo dostává novou podobu – Lucernu nově upravili Miloslav Čížek s Ivanem Misařem do podoby laskavé a svěží hudební komedie, kterou opatřil šestatřiceti zbrusu novými písněmi známý hudební skladatel Zdeněk Barták. Pod písňovými texty je podepsán Eduard Krečmar, hudební aranžmá a nahrávku pořídil Daniel Barták.

Zdeněk Barták je nejen známým hitmakerem, ale také spoluautorem řady úspěšných muzikálů, z nichž některé znají i návštěvníci Těšínského divadla. Jedna noc na Karlštejně, Romeo a Julie, Cesta kolem světa, Popelka i hudební komedie Hrátky s čertem, se zde setkaly s mimořádným diváckým ohlasem. Velké úspěchy slavil Zdeněk Barták také v zahraničí. V jihokorejském Soulu získal dvakrát hlavní cenu GRAND PRIX. V roce 1999 za hudbu k muzikálu The Tempest, podle Shakespearovy hry Bouře a v roce 2002 za muzikál Romeoa Julie. Loni spolupráce s Národním divadlem v Soulu pokračovala zhudebněním korejské báje King of the winds. Populárním se stal i jeho muzikál Baron Prášil, který uvádělo pražské Divadlo Hybernia, stejně jako celá řada skladeb pro film a seriálovou tvorbu. V současné době dokončuje s libretistou Petrem Markovem nový původní muzikál Casanova, který bude mít premiéru v červenci na zámku v Hluboké nad Vltavou.
O nové hudební komedii Lucerna Zdeněk Barták říká:
“Lucernu jsme záměrně nepojali jako velký muzikál, je to spíš laskavá hudební komedie pro celou rodinu, ve které hrajeme na vlasteneckou notu. Hudebně jsem se mohl ale skutečně vyřádit, protože v Těšínském divadle je řada dobrých zpěváků, kteří zvládnou i náročnější party. Hostující Petr Dopita v roli Mlynáře se divákům představí nejen jako herec a zpěvák, ale také jako hráč na kanadskou pilu.”

Eduard Krečmar patří k stálým spolupracovníkům Zdeňka Bartáka, se kterým napsal už zmíněný muzikál Romeo a Julie. Dále je podepsán pod texty muzikálů Zasněžená romance, Sny z nového Yorku, Babylonská věž, do češtiny pak přebásnil světové tituly Klec bláznů, Pomáda nebo Viktor – Viktorie. Na otázku, jaký má divadelní sen do budoucna odpovídá:
“Ještě bych chtěl udělat muzikál, který by byl ze současnosti nebo z nedávné minulosti. Aby se v něm zobrazila doba, ve které žijeme nebove které žili naši rodiče. Takových je na české scéně opravdu málo.”

Hvězdou představení bude Petr Dopita v úloze Mlynáře, který si zde zahraje i na již zmíněný nástroj, kanadskou pilu. S tou procestoval Evropu, USA i Japonsko a třikrát se zúčastnil Mezinárodního festivalu hráčů na pilu International Musical Saw Festivalv Santa Cruz v Kalifornii, který v letech 1998 a 2000 vyhrál. Důležitým mezníkem v Dopitově umělecké kariéře byla titulní role v původním provedení muzikálu Karla Svobody Dracula (1996–1998). Od té doby hrál nebo hraje v muzikálech Johanka z Arku, Tajemství, Sněhová královna, Kladivo na čarodějnice, Romeo a Julie, Donaha!, Naháči, Robin Hood, Jekyll a Hyde a v rockové opeře Oidipus Tyranus.

Alois Jirásek: LUCERNA (hudební komedie)

úprava: Miloslav Čížek, Ivan Misař
hudba: Zdeněk Barták
hudební aranžmá a nahrávka: Daniel Barták
texty písní: Eduard Krečmar
choreografie: Renata Mrózková
korepetice: Miroslav Liška
kostýmy: Veronika Hindle
scéna: Jan Dušek
režie: Miloslav Čížek

Osoby a obsazení:

Kněžna: Lucie Bergerová
Dvořan: Michal Przebinda
Vrchní: Petr Sutorý
Mlynář: Petr Dopita
Babička: Šárka Hrabalová
Hanička: Markéta Glosová
Braha: Zdeněk Klusák
Královna víl: Petra Sklářová
Zajíček: Miroslav Liška
Zima: Josef Bičiště
Sejtko: Tomáš Hába
Líska: Vojtěch Michalíček
Kolečko: Jiří Siuda
Klásek: Zdeněk Hrabal
Klásková: Jolana Ferencová
Ivan: Karol Suszka
Michal: Lukáš Baran
Pan Franc: Petr Pěnkava
Mušketýr: Jaroslav Palatý
Žán: Vítězslav Kryške
Komorná: Adéla Krulikovská
Kroužilka: Ondřej Frydrych
Votruba: Rostislav Mišura
Rychtáři: Jindřich Tesarczyk, Alfréd Benek, Jiří Ponča, Fjodor Vicenec

Premiéra 5. května v 17:30h v Těšínském divadle Český Těšín

Foto:
Kateřina Czerná (snímky z inscenace Těšínského divadla)
Josef Hrubý (hudební skladatel Zdeněk Barták)