Ačkoli se divadlo na rozdíl od sportovních utkání nehraje na rekordy, občas je dobré mimořádný úspěch zaznamenat. A samozřejmě s o to silnějším akcentem, pokud se jedná o dětské představení, navíc ve spojitosti s oblastním divadlem, protože o dětského diváka tu s větším, tu s menším úspěchem bojují i renomované světové scény.

O to obdivuhodnější je skutečnost, že 1. března na scéně divadla v Třebíči odehrálo Těšínské divadlo PĚTISTÉ představení dětského muzikálu Sněhurka, který je dílem Ladislava Slívy (libreto) a Vladimíra Čorta (texty písní), hudba pochází ze skladeb Franka Churchila, L.A. Harlina, Paula Smitha a Laszka Wronka. Je až s podivem, že v době, kdy zájem dětí a mládeže přitahují především různá elektronická média a jiná lákadla, se s úspěchem tato hra drží na repertoáru už od roku 1991, kdy měla premiéru a stačila již oslovit několik generací dětských diváků.

A protože se Těšínské divadlo věnuje tvorbě pro děti a mládež dlouhodobě, je třeba připomenout také dalšího rekordmana, kterým je muzikál Ferda Mravenec (libreto Iva Peřinová, texty písní Vladimír Čort, hudba Leszek Wronka). Tato inscenace má za sebou už 525 repríz a hraje se dále, neboť zájem publika stále neopadá. Přestože se premiéra tohoto muzikálu konala už před patnácti lety, švihák s puntíkatým šátkem a letitý předek comiksových postaviček stále okouzluje další generace dětí, ale i jejich rodičů. Kromě těchto titulů má Těšínské divadlo na České scéně na repertoáru ještě hudební komedii Hrátky s čertem a nedávno uvedený pohádkový „velký“ muzikál pro celou rodinu Popelka autorů Zdeňka Bartáka a Michaela Prostějovského, který se s úspěchem hrál před časem také v Praze.

Článek napsán ve spolupráci s dramaturgem Těšínského divadla Ivanem Misařem.

Foto: Těšínské divadlo, Kateřina Czerná
1) Podívaná i pro tatínky – Ferda Mravenec a sexy Beruška
2) Inscenace muzikálu Sněhurka
3) Popelka z autorské dílny Zdeňka Bartáka a Michaela Prostějovského