10.10. 2012 se v Divadle Broadway uskuteční slavnostní premiéra nové rockové opery Daniela Landy Klíč králů. Landa se tak poprvé pokusí o čistě hudební dílo, kde bude hudba plynout kontinuálně jako v opeře. Přitom v Čechách už dlouho nikdo nenapsal zcela původní hudební projekt, který není inspirován žádnou slavnou postavou, starou legendou nebo nesmrtelnou románovou předlohou. Dílo nás zavede do velkého středního svazu, kde vyschne poslední pramen vody. Najde se prastará kniha, která slibuje záchranu. Jediný, kdo ji umí číst, je čaroděj Strig. Tím nastane odpočet k osudové věštbě…

Daniel a Mirjam Landovi cítí rockovou operu Klíč králů za svoje dosavadní životní dílo. Daniel Landa píše hudbu, aranžmá i texty písní zcela sám právě proto, že jde o jeho osobní výpověď o dnešním pocitu společnosti.

“Myslím si, že dílo je po všech směrech jiné, než to co jsem měla možnost vidět v Čechách, ale i v Evropě. Jsem šťastná, že Dan měl ty koule pustit se do takového díla, které bude obrovskou obžalobou našich současných vládců pro ty, co příběh rozkryjou a krásnou podívanou fantasy příběhu pro ty, kteří zůstanou na povrchu nádherných písní, dokonalých výkonů a krásných kostýmů”, říká režisérka a koproducentka Mirjam Landa a pokračuje: „Kdo se v dnešní době tváří, že je vše v pořádku, kdo má dnes čas zabývat se tím, jestli se smí kouřit v restauracích, na předzahrádkách nebo tři metry od zastávky, tak je pro mne buď neskutečný hlupák nebo naopak drsňák, protože je jeden z těch, co stále vesele zpívají na Titanicu a ještě zatahujou žaluzie. Dnešní politici zneužívají toho, že lidé ještě nemají hlad a nechávají si nakukat neskutečné lži. V Klíči králů mají rovnou možnost vidět, jak dopadnou.”

Nové dílo se představilo novinářům během neformální zkoušky, a také přímo na pražských Příkopech, které prostřednictvím plážových lehátek Mirjam Landa proměnila v odpočinkovou zónu:
„Tento nápad jsem dostala během jedné návštěvy Hamburku a okamžitě mi napadla spojitost s Klíčem králů. Přenesla jsem tedy myšlenku do srdce Prahy,“ vysvětluje režisérka.

Obsazení rockové opery Klíč králů
STRIG – Čaroděj ohně – Josef Vojtek, Tomáš Trapl
GRG – Král skřetů – Petr Kolář, Jan Apolenář
KELO – Král upírů – Marian Vojtko, Radim Schwab
KEKSI – Král ušounů – Vilém Čok, Filip Gröger
ILLA – Král vran – Jakub Šlégr, Tomáš Hundža
KAREL – Král lidu – Henrich Šiška, Michal Slaný
LEV – Král jezer – Ondřej Izdný, Ondřej Ruml
EFINE – Čarodějka podob – Markéta Procházková, Vanda Konečná
KRÁLOVNA SKŘÍTKŮ – Anastázie Landová, Viktorie Genzerová, Berenika Suchánková

Foto: Martin J.Polák (snímky laskavě poskytla produkce muzikálu Klíč králů)