Rent, foto: jef Kratochvil

K otevření nové divadelní sezóny si Městské divadlo ve slovinské Lublani vybralo kontroverzní rockovou operu Rent Jonathana Larsona a pro její zrežírování oslovilo ředitele Městského divadla Brno Stanislava Mošu, který se na zdejší scéně osvědčil v předchozích letech úspěšným uvedením již čtyř inscenací (Kabaret, Šumař na střeše, Sugar! a Čarodějky z Eastwicku). Stejně jako u předchozích her, setkala se práce brněnského režiséra s velkým úspěchem. Během slavnostního premiérového večera 21. září 2017 bouřilo divadlo v centru Lublaně energickým potleskem, kterým diváci odměňovali neuvěřitelné nasazení, emoční vypětí a naprosté odhodlání patnácti slovinských herců a pěti hudebníků.

Poprvé se Rent objevil na divadelním jevišti 25. ledna 1996 na newyorské Off-Broadwayi a svými neobvyklými a palčivými tématy vyvolal mezi diváky opravdový rozruch. Americký skladatel a dramatik Jonathan Larson (který shodou okolností zemřel v pouhých 35 letech ve stejný den, kdy byla premiéra Rentu) našel svou inspiraci v Pucciniho opeře La Bohéma. Strhující rockový muzikál, který jako jeden z mála získal Pulitzerovu cenu, sleduje osudy skupinky mladých lidí, umělců, kteří se protloukají životem, hledají sebe, inspiraci, lásku… Žijí nespoutaným bohémským životem, jenž zahrnuje drogy, sex i kriminalitu a který zastiňují obavy a šířící se strach z viru HIV a nemoci AIDS. Objevuje se samozřejmě i téma homosexuality. Ve slovinském Rentu zazní všechna tato kontroverzní témata, režisér Stanislav Moša však na inscenaci nazírá z širšího hlediska: „Autor podle mého názoru naprosto geniálně uchopil vztah mezi mužem a ženou, mužem a mužem či ženou a ženou především jako akt lásky, stejně jako to bylo v předloze Rentu, Pucciniho opeře La Bohème. Tedy že z žádného takového vztahu se nemá dělat ani událost, ani aféra či atrakce. Jde vždycky o hloubku samotného aktu lásky, které je člověk schopen, ať už je adresátem kdokoli.“

Rent, foto: jef Kratochvil

Ředitel MdB také prozradil, že se na tento ikonický muzikál může těšit i brněnské obecenstvo, lublaňské divadlo s ním jednak přijede v rámci festivalu Divadelní svět 2018, druhak inscenaci nazkouší v sezóně 2018/2019 také umělci Městského divadla Brno pro svoji Činoherní scénu, opět v režii Stanislava Moši, který si – stejně jako v Lublani – přizve ke spolupráci kostýmní návrhářku Andreu Kučerovou a scénografa Christopha Weyerse.

S. Moša, Ch. Weyers, A. Kučerová, foto: jef Kratochvil