Muž se železnou maskou

Pražské Divadlo Broadway chystá nový muzikál Michala Davida Muž se železnou maskou. Příběh známý z knihy Alexandra Dumase a několika filmů opatřil texty Lou Fanánek Hagen. Premiéra se uskuteční už 1. listopadu. Režíruje Libor Vaculík.

Obsah díla je všeobecně známý:

Francouzský královský dvůr za vlády krále Ludvíka XIV.  hýří rozmařilostí, ale lid je nespokojen a hladoví. Ludvík je arogantní král, kterého zajímají především krásné ženy, stavba paláce Versailles a plesy. Také mnoho finančních prostředků dává na posílení a vyzbrojení armády. V Bastile je uvězněn v železné masce bratr krále – dvojče Filip. Nad královým životem bdí kapitán mušketýrů věrný d’Artagnan. Další z mušketýrů Athos žije na svém venkovském sídle se svým jediným synem Raulem. Když však král Ludvík XIV. pošle Raula na jistou smrt jen proto, aby měl volnou cestu ke krásné Louise, rozhodne se Athos s pomocí svých přátel Aramise a Porthose vyměnit krále Ludvíka za vězněného Filipa. Pouze d´Artagnan se odmítá spiknutí zúčastnit. Jako kapitán královských mušketýrů přísahal králi věrnost. Byl také milencem Ludvíkovy matky, královny Anny Rakouské. Královská výměna se nakonec podaří i za účasti samotného d´Artagnana, který se nakonec přeci jen rozhodne přidat k mušketýrům. Oba bratři se nakonec setkají a Ludvík chce ve vzteku svého bratra zastřelit. Anna Rakouská srazí ruku, která míří na Filipa a kulka zasáhne d´Artagnana, který umírá. Ludvík je nakonec odvezen z Louvru. Mušketýři se stávají oficiálními rádci Filipa – francouzského krále.

Na scénáři spolupracovali Michal Suchánek a Richard Genzer. „Je to běžné Dumasovské dílo, v podstatě další díl Tří mušketýrů. Takže romantika, lásky a zrady, jak to v jeho dílech vždy musí být. Já to mám rád, současný muzikál bych udělat neuměl a nechce se mi nic dělat o dnešní době,“ řekl Lou Fanánek Hagen.

V hlavních rolích mušketýrů se mimo jiné objeví Josef Vojtek (D‘ Artagnan), Petr Kolář (Athos), Daniel Hůlka (Aramis) a Václav Vydra (Porthos). Jako královna Anna Rakouská se představí Helena Vondráčková v alternaci s Radkou Fišarovou a Ivou Marešovou.