Laureáti nejrůznějších divadelních a hudebních cen se v současné době hojněji než kdykoli dříve vyskytují v Ostravě. Důvodem jsou finální přípravy evropské kontinentální premiéry světového muzikálu Marguerite, ke kterému napsal hudbu několikanásobný držitel Oscarů a hudebních cen Grammy Michel Legrand. Autorem libreta je Alain Boublil, spoluautor legendárních muzikálů Les Misérables a Miss Saigon, společně s Marie Zamorou. Oba posledně jmenovaní umělci se osobně účastní příprav ostravské inscenace. Premiéry nové verze muzikálu, která vznikla speciálně pro Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, se odehrají již ve čtvrtek a pátek tohoto týdne.

Premiéra muzikálu Marguerite je kulturní událostí, která přesahuje nejen moravsko-slezské hranice, ale i hranice České republiky. Tento muzikál byl, jak známo, odpremiérován před dvěma lety v londýnském divadle Haymarket, ale pro jeho ostravské uvedení autoři sáhli ke kompletní proměně díla. „To je také důvod, proč je toto naše uvedení považováno za světovou premiéru nové verze tohoto muzikálu,“ komentuje situaci Gabriela Haukvicová – Petráková, režisérka představení a šéfka souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského. Hvězdné duo Michel Legrand a Alain Boublil přibralo ke spolupráci na nové verzi Marguerite francouzskou zpěvačku a herečku Marii Zamoru, manželku Alaina Boublila, pro kterou byl vlastně původně muzikál napsán. Ta se právě nejvýrazněji podílela na proměně scénáře, nové podoby se však dostane i hudebnímu aranžmá, které má na svědomí významný broadwayský aranžér William David Brohn (mj. orchestrace k muzikálům Wicked, Miss Saigon Ragtime či řadě dalších). V ostravské premiéře zazní i několik písní, které speciálně pro toto uvedení napsal Michel Legrand. Přebásnění libreta do češtiny je dílem známého textaře Michaela Prostějovského, který je autorem mnoha českých adaptací světových muzikálů jako např. Jesus Christ Superstar, Evita, Cats nebo Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť. Dramaturgem projektu se stal český muzikálový specialista Patrick Fridrichovský.

Na tuto premiéru se Národní divadlo moravskoslezské připravuje již od léta, kdy proběhla série náročných castingů a workshopů za přímé účasti Alaina Boublila. Od října se pak tvrdě zkouší. „Jedná se o mimořádně náročnou inscenaci, v níž 42 vystupujících postav na sebe oblékne více než 120 kostýmů a zazpívá nebo zatančí ve více než 30 prostředích,“ říká ředitel divadla Jiří Nekvasil.

MARGUERITE
Hudba: Michel Legrand
Libreto a původní francouzské texty písní: Alain Boublil
Anglické texty: Herbert Kretzmer
České přebásnění: Michael Prostějovský
Nová orchestrální úprava: William David Brohn

Scénická režie: Gabriela Haukvicová-Petráková
Umělecká režie: Marie Zamora
Hudební nastudování: Karol Kevický
Dirigenti: Karol Kevický a Jakub Žídek
Choreografie: Kristýna Černá
Scéna a kostýmy: Aleš Valášek
Dramaturgie: Patrick Fridrichovský

Osoby a obsazení

Marguerite: Hana Fialová, Eva Zbrožková
Armand: Tomáš Novotný, Lukáš Vlček
Annette: Veronika Gidová, Zuzana Kopřivová
Otto: Marcel Školout
Lucien: Roman Harok
Pierrot: Juraj Čiernik, Jaroslav Rusnák
Saurel: Igor Orozovič
Hermann: Tomáš Vzorek

Premiéry v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě 2. a 3. prosince od 19:00.

Foto: Radovan Šťastný, NDM Ostrava