Národní divadlo moravskoslezské bylo poctěno vzácnou návštěvou. V pondělí 10. května 2010 navštívil vůbec poprvé Českou republiku autor světoznámého muzikálu Les Misérables – Bídníci, pan Alain Boublil. Důvodem jeho návštěvy bylo pracovní setkání s inscenátorským týmem připravovaného muzikálu Marguerite: režisérkou Gabrielou Haukvicovou, šéfem operety a dirigentem inscenace Karolem Kevickým a scénografem Alešem Valáškem. NDM má tu čest uvést Marguerite jako třetí divadlo na světě. Pan Alain Boublil seznámil náš tým s novou verzí scénáře a demo nahrávkou se všemi hudebními čísly z muzikálu, která pro NDM nazpíval sám skladatel Marguerite pan Michel Legrand a manželka pana Boublila, pro kterou byl muzikál původně napsaný, zpěvačka a herečka Marie Zamora. Pro verzi, kterou v Ostravě uvidíte, autoři připsali dvě zcela nové písně.

Celé jednání se odehrálo na půdě Státní opery v Praze spolu s oficiálním obědem organizovaným ředitelem NDM, panem Jiřím Nekvasilem. Došlo zároveň k setkání mezi Alainem Boublilem a libretistou české verze Michaelem Prostějovským.

V současné době vrcholí přípravy workshopů, které proběhnou v NDM na konci června 2010, jejichž výsledkem bude prezentace Alainu Boublilovi a ze kterých vzejde finální obsazení muzikálu. Tento postup je zvolen vzhledem k velké pěvecké náročnosti jednotlivých partů a je zcela běžný na newyorské Broadwayi či londýnském West Endu. Autoři tak budou mít zároveň možnost poprvé sledovat, jak jejich dílo ožívá. Mezitím pan Karol Kevický pracuje na orchestracích k novým hudebním číslům a rozšiřuje existující pro orchestr NDM, zatímco Michael Prostějovský usilovně pracuje na českém libretu Marguerite.

Marguerite je novinkou mezi světovými muzikály s hudbou slavného hudebního skladatele Michela Legranda a scénářem Alaina Boublila a Clauda-Michel Schönberga. Libreto v angličtině je od Alaina Boublila a Herberta Kretzmera, původní francouzské texty písní od Alaina Boublila.

Muzikál je volně inspirovaný románem Alexandra Dumase ml. Dáma s kaméliemi. Pro diváky atraktivní děj se odehrává ve vysoké společnosti v prostředí luxusních pařížských salónů. Vypráví příběh slavné šansonové zpěvačky, milenky německého generála, která se zamiluje do mladého hudebníka zapleteného do odbojového hnutí. Vrcholný romantický příběh se odehrává v Paříži na pozadí II. světové války.

Realizační tým:
Dirigent – Karol Kevický
Režie a dramaturgie – Gabriela Haukvicová
Scéna a kostýmy – Aleš Valášek
Překlad libreta a zpěvních textů – Michael Prostějovský
Choreografie – Kristýna Černá
Hudební aranžmá – Karol Kevický
Umělecká vizualizace – Miki Kirschner

Foto: Ivana Petříková

1) Alain Boublil a režisérka Gabriela Haukvicová
2) Alain Boublil s dirigentem Karolem Kevickým

Tiskovou zprávu naší redakci laskavě poskytl pan Aleš Valášek, výtvarník muzikálu Marguerite a autor zveřejněného loga.

CELÝ PROJEKT PEČLIVĚ SLEDUJEME A O OSTRAVSKÉ PREMIÉŘE MUZIKÁLU MARGUERITE PŘIPRAVUJEME UCELENÝ MATERIÁL.