Jak píšeme již v předcházejícím článku, ostravské Národní divadlo moravskoslezské je jen krůček od velké premiéry. Od prosince letošního roku bude uvádět nový muzikál Marguerite, jehož autory jsou mnoha cenami ověnčený hudební skladatel Michel Legrand a textař Alain Boublil, tvůrce slavných Bídníků. Děj muzikálu volně vychází z románu Alexandra Dumase ml. Dáma s kaméliemi, ovšem romantický příběh se odehrává na pozadí válečné atmosféry pařížských salónů, kabaretů, jazzové hudby a protifašistického odboje hnutí La Résistance.

Pokud pozorně sledujete náš magazín, jistě vám neuniklo, že už v letních měsících proběhly náročné workshopy, ze kterých vzešla finální podoba hereckého obsazení. V současné chvíli vám již můžeme prozradit, že titulní úlohu Marguerite si zahrají domácí herečky Eva Zbrožková a Hana Fialová.

Jaké to je spolupracovat na novém muzikálu přímo s jeho autory, nám prozradila Eva Zbrožková: „Je to jednak veliká radost, ale zároveň také zodpovědnost, a také samozřejmě obavy z tak náročného úkolu. Autor, který je přítomný na zkouškách má tendenci hodnotit adepty velmi přísně. Navíc, Alain Boublil napsal Marguerite přímo pro svou ženu Marii Zamoru, která je skutečně výbornou herečkou. Přiblížit se tomuto vzoru bude velmi těžké. Skloubit náročný pěvecký part, herecký prožitek a obtížná taneční čísla, to je pro mne vždy lákavá výzva.“

Eva Zbrožková patří k předním sólistkám ostravské operety, díky svým hereckým a tanečním schopnostem se kromě operetního repertoáru věnuje i muzikálu. V současné době ji diváci mohou vidět v titulních rolích muzikálu Hello, Dolly a operety Rose Marie, nebo jako Corinu v Mamzelle Nitouche či Lily v původním ostravském muzikálu Zvoník u Matky Boží.

Další protagonistka hlavní ženské role Hana Fialová je absolventkou Janáčkovy konzervatoře a na jevišti ostravského divadla ztvárnila řadu významných rolí, mezi něž patří Sugar ve stejnojmenném muzikálu, Kateřina Howardová z operety Šest žen Jindřicha VIII., Elein z muzikálu Camelot, nebo půvabná Irena Molloyová z Hello, Dolly!. Nedávno se rovněž pohostinsky zaskvěla v úloze Fantiny v muzikálu Les Misérables na scéně Městského divadla Brno.

Hlavní mužskou postavu, mladého pianistu Armanda, si zahraje Lukáš Vlček, kterého můžete znát z mnoha rolí na prknech muzikálového jeviště MDB v alternaci s Tomášem Novotným, v roli německého generála Otto von Stadta se divákům představí Marcel Školout. Kompletní obsazení bude odtajněno v příštích týdnech.

Muzikál Marguerite se doposud hrál na londýnském West Endu a v japonském Tokiu. Pro ostravské uvedení však autoři sáhli ke kompletní proměně díla. Nově se spoluautorkou scénáře stala Marie Zamora, manželka Alaina Boublila, pro kterou byl vlastně původně muzikál napsán. Výrazně nové podoby se dostává hudebnímu aranžmá, jež má na svědomí významný broadwayský aranžér William Brohn (mj. orchestrace k muzikálům Wicked, Miss Saigon či Ragtime). Kromě toho zazní v ostravské premiéře několik písní, které speciálně pro nové uvedení dopsal Michel Legrand. Tyto písně vznikaly na zajímavé trase mezi New Yorkem, kde žije Alain Boublil a Los Angeles, kde má svůj dům Michel Legrand.

Premiéra muzikálu Marguerite je naplánována na 2. prosince v divadle Jiřího Myrona.

SPOLUAUTOREM TOHOTO ČLÁNKU JE DRAMATURG PATRICK FRIDRICHOVSKÝ, JEMUŽ DĚKUJEME ZA SPOLUPRÁCI.

AUTOREM LOGA MUZIKÁLU MARGUERITE JE ALEŠ VALÁŠEK.

Foto: Radovan Šťastný (snímky laskavě poskytlo NDM Ostrava)

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal