Nový velký muzikálový projekt Michala Davida Kat Mydlář má za sebou předpremiérovou press show. Novinářům se představil prostřednictvím moderující herečky Olgy Lounové (představitelka Žofie) v pondělí 14. února na jevišti Divadla Broadway. Předpremiérové tiskovky se zúčastnil i Dan Hůlka, jeden z představitelů Mydláře, přestože právě bojuje s těžkou virozou, měl vysoké horečky a není jisté, zda se do premiéry plně zotaví.
“Sice mám horečky a doslova ze mne v katovském kostýmu leje, ale snad do premiéry budu v pořádku,” doufal charismatický zpěvák, který i přes svou indispozici novinářům zazpíval jeden z duetů s Betkou Bartošovou a urychleně z divadla odjel zpět do vyhřáté postele. Podle vlastních slov bojuje s nachlazením a záněty průdušek velice často.

Premiéra původního českého muzikálu tvůrců Michala Davida, Lou Fanánka Hagena a Libora Vaculíka se v Broadwayi odehraje již 24. února. Michal David poněkud šokoval novináře přiznáním, že hudbu do tak náročného projektu zkomponoval jen za pár měsíců. Ostatně proč ne – řada operních skladatelů stvořila nesmrtelná a stěžejní díla v ještě kratší době. Ukázky, které na tiskové konferenci zazněly, ovšem zatím nenaznačily, že by Kat Mydlář v Davidově tvorbě představoval nějaký významnější mezník. Počkejme ovšem, až dílo uvidíme celé.

Valentýnská press show vyvrcholila tradičně módní přehlídkou kostýmů, které i tentokrát navrhl výtvarník Roman Šolc, ale v modernějším nadčasovém duchu. Producent Oldřich Lichtenberg tentokrát za 220 šatů musel vytáhnout z kapsy bezmála 2,5 milionu korun. Sám Roman Šolc o svém díle říká:
„Kostýmy jsou moderní hlavně v tom, že se používají nové materiály jako např. koženka, kovodžínovina, džínovina, části latexu, kovové fragmenty, speciální efekty (jako jsou svítící ledkové žíly na kostýmech atd.). Inspiroval jsem se pro toto představení ze současné módy – od extravagantních módních návrhářů, jako je např. Jean Paul Gaultier, Armani atd. Něco ve stylu Madonny nebo Lady Gaga. Byla to pro mne velká výzva. Kostýmy vyžadovaly speciální zpracování střihu, aby se herci mohli pořádně pohybovat. Jejich výroba tedy byla velmi náročná. Každý kostým drží charakter role. Mění se podle děje a podle přibývajícího věku postavy.“

Například Daniel Hůlka, představitel hlavní role kata Jana Mydláře, jehož alternují Bohuš Matuš a Marian Vojtko, vystřídá během představení osm kostýmů, které mají několik variant.
Nové róby si pochvaluje i Marta Jandová, která hraje Mydlářovu první lásku Dorotku:
„Zkoušení kostýmů mě vždy hodně baví. Jsou to většinou šaty, které bych si normálně nikdy neoblékla. Takové princeznovské. Takže si takové úlety můžu zkusit a nemusím se cítit divně. Roman dělá nádherné a hodně rafinované šaty. Někdy až šílené. Mám také jedny šaty s těhotenským bříškem, protože jako Dorotka čekám v příběhu miminko. Bylo to zvláštní vidět se takhle kulatá v dlouhých šatech. Mám k tomu ještě spoustu volánů, které to všechno zjemňují.“

MUZIKÁL KAT MYDLÁŘ

Hudba: Michal David
Námět: Oldřich Lichtenberg a Libor Vaculík
Texty: Lou Fanánek Hagen
Scénář, choreografie a režie: Libor Vaculík
Scénograf: Michael Klang
Kostýmní výtvarník: Roman Šolc
Hudební nastudování: Eduard Klezla

OSOBY A OBSAZENÍ

Jan Mydlář: Daniel Hůlka, Bohuš Matuš, Marian Vojtko
Jan Jessenius: Zbyněk Fric, Petr Kolář, Ladislav Spilka
Magistr Eduard Kelley: Bohouš Josef, Josef Vojtek
Žofie Pešanová: Kateřina Brožová, Ilona Csáková, Olga Lounová
Dorotka: Alžbeta Bartošová, Radka Fišarová, Marta Jandová
Adam/Ferdinand Vaňura: Vilém Čok, Martin Pošta, Tomáš Trapl
Mandalénka: Lucie Černíková, Kamila Nývltová, Zdenka Trvalcová
Jan Jessenius ml.: Daniel Barták, Tomáš Beroun,, Tomáš Löbl Josef Vágner
Bětuška: Ivana Jirešová, Luďka Kuralová, Markéta Procházková
Lea: Gloria Fricová, Kristina Kloubková

Foto: Michal Matyáš a Martin J.Polák (snímky naší redakci laskavě poskytla produkce Divadla Broadway)