Muzikál superlativů, show, jaká tu ještě nikdy nebyla: Takový by měl být nový muzikál Spider – Man, který napsala autorská dvojice Bono a The Edge z irské kapely U2. První informace o novém projektu prosákly na veřejnost někdy na podzim roku 2008 s tím, že světová premiéra by se měla uskutečnit na Broadwayi koncem roku 2009. Od té doby dílo provází řada obtíží, kvůli nimž se premiéra neustále odkládá. Producenti přitom už do transformace populární komiksové figurky v akčního muzikálového hrdinu vložili v přepočtu přes miliardu korun. Od díla si mimo jiné slibují ukončení návštěvnické krize, kterou vyvolala celosvětová ekonomická recese.

“Bude to show, jakou svět ještě neviděl a neslyšel,” nechal se slyšet Bono v nedělníku The Sunday Times. “Pro milovníky divadla to bude něco jako nadpozemský halucinogenní zážitek,” upřesnil zpěvák.
Ani The Edge nezůstal, co se superlativů týče, pozadu: “Myslím, že muzikál zažíval svou zlatou éru ve 40., 50. nebo 60. letech. A od té doby tady nic podobného nebylo,” uvedl poněkud namyšleně populární kytarista . “Hodně dlouho jsme v sobě podobné ambice dusili,” dodal The Edge. Kolik takových výkřiků jsme již slyšeli i na malém českém muzikálovém rybníčku…

Zkoušky potencionálního muzikálového hitu ale provází od počátku technické potíže i zranění herců, takže termín slavnostní premiéry byl již několikrát odložen. Nevyšlo ani magické datum 11.1. 2011, ale 15. březen tohoto roku je prý stanoven už definitivně. Režisérka Julie Taymorová ovšem tvrdí, že s podobnými problémy počítala. Při jedné z listopadových veřejných předpremiér například v jedné z klíčových scén zůstal představitel hlavní role Reeve Carney bezmocně viset nad zemí hlavou dolů a technici jej za hlasitého smíchu publika museli tahat ručně zpět na jeviště.

Producenty přitom příprava nového muzikálu vychází na rekordní částky. Teď mají za zády navíc Ministerstvo práce amerického státu New York, které kvůli vážným zraněním tří účinkujících “slíbilo” neohlášené kontroly zkoušek kaskadérských a tanečních sekvencí. Stalo se tak poté, co serie zranění vyvrcholila pádem Christophera Tierneye, který se zřítil z jedenáctimetrové výšky, utrpěl frakturu lebky a zlomil si lopatku, čtyři žebra a tři obratle. Pokud inspektoři zjistí porušování bezpečnostních předpisů, mohou kaskadérské scény zakázat.

Přes všechny zmíněné obtíže produkce slibuje, že v březnu se už Spiderman rozletí do světa zcela určitě. Pokud tedy nemáte ještě na 15. března žádný program, zamiřte do Foxwoods Theatre na 42. newyorskou ulici…

Foto: Oficiální materiály produkce muzikálu Spider – Man