Muzikál Donaha! Davida Yazbeka patří u nás k nejúspěšnější titulům novodobé muzikálové historie. Prošel téměř všemi českými hudebními divadly, aby letos v květnu zamířil konečně také na brněnské jeviště – 17. května bude mít premiéru na Činoherní scéně Městského divadla Brno v režii Stanislava Slováka, choreografii Michala Matěje a v hudebním nastudování Karla Cóna. V hlavních rolích diváci uvidí Petra Štěpána, Tomáše Saghera, Igora Ondříčka, Lukáše Janotu, Michala Isteníka, Zdeňka Junáka, Hanu Holišovou, Markétu Sedláčkovou a celou řadu dalších znamenitých herců.

Muzikál byl napsán podle stejnojmenného britského filmu The Full Monty. Dílo vyrůstá z autentické britské reality a právě proto v něm nacházíme typický anglický humor, který si i z těch nesmutnějších lidských situací, jako jsou sociální krize, nezaměstnanost a ztráta sebedůvěry, umí udělat dokonalou, leckdy až brutální srandu! Muzikál vypráví o partě nešťastných ocelářů, kteří přijdou ve stejném okamžiku o práci. Jejich snaha najít nové uplatnění nemá úspěch, a tak z čirého zoufalství založí pánskou striptérskou skupinu. Co na tom, že fyzicky ani věkem obvyklé představě o mužích s dokonalými postavami vůbec neodpovídají… Dílo je vybaveno hudbou se skvělým rock-funkovým aranžmá a poté, co před pár lety dobylo newyorskou Broadway, zcela uhranulo i české publikum.

Řečeno reklamním sloganem, můžeme nabídnou důkaz místo slibů (nebo slipů..?): Už ve středu 8. května zažije pardubické Východočeské divadlo zcela mimořádný večer. Diváci zde zhlédnou neuvěřitelnou 100. reprízu muzikálu Donaha!, která bude zároveň derniérou veleúspěšné inscenace režiséra Romana Štolpy. Pardubice nejsou Londýnem, ba ani Prahou, takže stovka představení jednoho titulu je obrovským úspěchem. V pardubické verzi muzikálu, jehož světová premiéra se uskutečnila teprve v roce 2000 v divadle Old Globe v americkém San Diegu, role odvážných ocelářů ztělesňují Martin Mejzlík, Jiří Kalužný, Pavel Novotný, Josef Pejchal, dnes již hostující Pavel Doucek a Milan Němec, který se alternuje s rovněž hostujícím Janem Maxiánem.

Režisér Roman Štolpa před premiérou řekl: „I přes jistý sociální podtext muzikálu Donaha! se diváci nemusejí obávat ponurého vyprávění o problému nezaměstnanosti, čeká je zábavná podívaná plná vynikajících pěveckých, hereckých i tanečních výkonů. Místy jde až o třeskutou legraci.”

Jeho slova doplnil bývalý dramaturg divadla Martin Fahrner: „Spíše než o striptýzu je toto představení o přátelství a těžkém hledání lidského sebevědomí v překotně se měnící době, proto není ani naše představení mládeži nepřístupné.“

Není důvod, aby si titul stejně úspěšně nevedl také ve skvěle obsazené inscenaci brněnských kolegů!

Foto:
1) Městské divadlo Brno (plakát)
2, 3) Michal Klíma, inscenace VČD Pardubice